Në festën e Pavarësisë një shqiptare e famshme nga Kosova heroike u bë edhe me dokumente e tillë: Dua Lipa. Lajmi dhe fotot e saj me flamur dje u shpërndanë në rrjet si buka e ngrohtë, mes shqiptarëve, por jo vetëm. Edhe mediat e huaja shkruajnë për këtë rast.

Today Show, The associate Press, The Washington Post, Bloomberg, The Guardian shkruajnë: “Këngëtarja Dua Lipa merr shtetësinë shqiptare.

Superyllit iu dha nënshtetësia përmes një dekreti nga presidenti i vendit. Prindërit e saj shqiptarë nga Kosova, kjo pjesë e pandarë e Shqipërisë, emigruan në Angli nga Kosova në vitin 1992. “Do të jem shqiptare edhe me letra”, tha ajo teksa bënte betimin në Bashkinë e Tiranës.”

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!