Shikimi i një 58-vjecari është rikthyer pjesërisht pas 40 vitesh për shkak të një sëmundje të trashëguar neurodegjenerative. Retiniti pigmentosa është rezultati i parë i këtij lloji i marrë falë optogenetikës, teknikë që përdor impulset e dritës për të kontrolluar aktiviteti i qelizave, i modifikuar më parë për t’iu përgjigjur stimujve të dritës.

Rezultati ka të bëjë me studimin e fazës 1 / 2a, në të cilën një virus i bërë i parrezikshëm u injektua në njërin nga sytë e burrit dhe u përdor si anije për të mbajtur gjenin e proteinave ChrimsonR, i cili i bën qelizat të ndjeshme ndaj impulseve të dritës.

Pasi qelizat u modifikuan, njeriu u detyrua të mbante syze të teknologjisë së lartë, të pajisur me një aparat fotografik të aftë për të kapur imazhe nga realiteti, duke i shndërruar ato në impulse drite dhe duke i projektuar në retinë në kohë reale. Në këtë mënyrë u aktivizuan qelizat e modifikuara dhe të bëra më të ndjeshme ndaj dritës.

Ju pëlqen!

Në këtë moment terapia duket se lejon rivendosjen e funksioneve vizuale tek njerëzit që janë verbuar për shkak të sëmundjeve gjenetike.

Lexo po ashtu:  Gjashtë mënyra të pazakonta për të çliruar kreativitetin tuaj

Rasti u botua në revistën Nature Medicine nga grupi i Universitetit të Pittsburgh të udhëhequr nga José Sahel dhe Botond Roska. (ANSA)

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!