DRESDEN

Në muajt e fundit të Luftës së Dytë Botërore, bombarduesit e aleatëve nga të Forcave Ajrore Britanike dhe të Forcave Ajrore të Ushtrisë së Shteteve të Bashkuara kishin filluar disa mësymje të mëdha duke sulmuar me bomba qytetin lindor gjerman të Dresdenit.

Duke filluar në natën e 13 shkurt, 1945, më shumë se 1200 bombardues të rëndë hodhën rreth 4000 ton bomba zjarr-ndezëse në qytet në katër sulme të njëpasnjëshme. Rreth 25.000 njerëz janë vrarë nga shpërthimet dhe nga stuhia e zjarrit që pasoi me pas.

Ndoshta ju pëlqen!
Loading...


Më shumë se 75.000 banesa janë shkatërruar, së bashku me monumentet unike të arkitekturës nga periudha e Barokut në qendrën historike të qytetit.


Shkalla e vdekjes dhe shkatërrimit, që vjen pothuajse në fund të luftës, vjen së bashku me pyetjen e rëndësishme në lidhje me legjitimitetin e objektivave të shkatërruara, ka krijuar debate në vitet e fundit në lidhje nëse sulmi ishte i justifikuar, apo nëse duhet të etiketohet krim lufte.

Ndoshta ju pëlqen!/MekuliPress/ Nëse keni shijuar këtë artikull, ndajeni atë me familjen dhe miqtë tuaj! MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike. Na ndihmoni!