Presidenti i SHBA Donald Trump tha të mërkurën se synon të kthejë në atdhe të gjitha fo rcat amerikane nga Afganistani para fundit të vitit, shumë më shpejt sesa ishte njoftuar pak më parë nga administrata e tij. Ai shkroi mbrëmë vonë në Twitter se “Numri i vogël i mbetur i burrave dhe grave tona trime që shërbejnë në Afganistan duhet të jenë në shtëpi deri në Krishtlindje!”.

L ufta në Afganistan, më e gjata e Amerikës në tokë të huaj, filloi në vitin 2001 kur forcat amerikane ndërhynë në përgjigje të su lm eve të 11 shtatorit në Nju Jork dhe Uashington. Ndërhyrja amerikane në Afganistan rrë zoi tale banët e vijës së ash për që strehonin rrjetin te rro rist të al-Kaidës dhe udhëheqësin e tij, Osama bin Laden, organizatori i s ul me ve të 11 shtatorit. Në shkurt të këtij viti SHBA dhe talebanët arritën një marrëveshje për tërheqjen e të gjitha forcave amerikane nga Afganistani deri nga mesi i vitit 2021 në këmbim të garancive të dhëna nga talebanët për të mos lejuar që grupet te rro ris te të përdorin tokën afgane për su lm e ndaj të tjerëve.

Talebanët janë përfshirë në negociata ndër-afgane për një marrëveshje të përhershme ar mëpushimi dhe ndarjen e pushtetit në Afganistanin e pasl uftës. Vetëm disa orë përpara komentit të Presidentit Trump, Këshilltari i Sigurisë Kombëtare Robert O’Brien kishte thënë se Shtetet e Bashkuara synojnë të ulin nivelet e trupave të tyre në Afganistan nga 5,000 në 2,500 deri në fillim të vitit 2021.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!