Ish presidenti i Amerikës, Donald Trump ka mbështetur deklaratën e Biden ditën e sotme duke thënë se në Ukrainë po kryhet ‘gjenocid’.

Trump tha se është e trishtë situata në Ukrainë dhe se ajo çfarë po ndodh nuk është parë kurrë nga njerëzimi.

“Është kaq e trishtueshme të shikosh këtë situatë, ky është gjenocid. Kjo që po ndodh në Ukrainë nuk është parë më parë nga njerëzit.” tha Trump.

Ju pëlqen!

Trump shpeshherë ka lavdëruar Vladimir Putinin teksa ishte në Rusi dhe u detyrua të mohonte disa pretendime se ai ishte ndihmuar në detyrë nga një operacion i Kremlinit.

Ai gjithashtu kërcënoi se do të ndalonte ndihmën ushtarake nga Ukraina në një moment për shkak të grindjes së tij me Biden, gjë e cila çoi më pas në shkarkimin e tij.

Lexo po ashtu:  Sondazhi/ Besimi tek qeveritë është rritur gjatë pandemisë, ndërsa drejtuesit e bizneseve vlerësohen negativisht
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!