Konsumi i madh i alkoolit, veçanërisht në planin afatgjatë, mund të shtypë sistemin imunitar dhe potencialisht të ndërhyjë në përgjigjen e vaksinës, sipas ekspertëve.

Kjo është theksuar nga New York Times në një studim të thelluar. Sipas studiuesve, gjithçka që ndërhyn në përgjigjen imune do të ishte shkak për shqetësim.

“Nëse jeni me të vërtetë pirës të moderuar atëherë nuk ka ndonjë rrezik të veçantë. Por ju duhet të jini shumë të vetëdijshëm për atë që do të thotë të pini mesatarisht. isshtë e rrezikshme të konsumosh sasi të mëdha alkooli sepse efektet në sistemet biologjike, përfshirë sistemin imunitar, janë mjaft të rënda dhe ndodhin mjaft shpejt pas daljes nga zona e moderuar.” – thekson Ilhem Messaoudi, drejtor i Qendrës për Hulumtime të Virusit në Universitetin e Kalifornisë.

Ju pëlqen!

Disa nga shqetësimet më të hershme rreth alkoolit dhe vaksinimit Covid filluan të qarkullojnë pasi një zyrtar shëndetësor rus paralajmëroi në dhjetor se njerëzit duhet të shmangin alkoolin në dy javë para se të vaksinohen dhe më pas të abstenojnë për 42 ditë të tjera.

Lexo po ashtu:  Nëse nuk doni të rrisni fëmijë dështakë, Këto 9 gjëra mos ua thoni kurrë…

Një arsye tjetër për marrjen e moderuar të alkoolit është se pirja e tepërt mund mund të amplifikojnë potencialisht çdo efekt anësor të vaksinës Covid, duke përfshirë ethe, gjendje të keqe ose dhimbje të muskujve dhe t’ju bëjnë të ndiheni më keq. (ANSA)

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!