Një nga kompanitë më të famshme në botë të veshjeve Dolce & Gabbana i është bashkuar një liste në rritje të shtëpive të modës për të ndaluar gëzofin e kafshëve duke njoftuar se do të përdorë materiale të leshta ekologjike në koleksionet e ardhshme, sipas CNN.

Në një deklaratë të përbashkët me grupin për të drejtat e kafshëve Humane Society International, D&G tha se do të heqë gradualisht gëzofin nga ky vit.

Megjithatë, ajo do të vazhdojë të punojë me mjeshtër të gëzofit për të krijuar një alternativë të qëndrueshme të leshit artificial që përdor materiale të riciklueshme.

Ju pëlqen!

“Dolce & Gabbana po punon drejt një të ardhmeje më të qëndrueshme që nuk mund të mendojë për përdorimin e leshit të kafshëve”, tha përfaqësuesja e marketingut e grupit, Fedele Usai.

“I gjithë sistemi i modës ka një ndikim të rëndësishëm social që duhet promovuar dhe nxitur”, shtoi ajo.

Me kompani si Chanel, Prada dhe Burberry që kanë bërë premtime të ngjashme në vitet e fundit, D&G është përballur me thirrje në rritje për të ndaluar leshin e kafshëve, përfshirë atë të dhelprës dhe vizonit nga koleksionet e saj.

D&G nuk zbuloi detaje të mëtejshme se si do të prodhohet leshi i saj artificial, por tha se politika e saj e re përmbush udhëzimet e përshkruara nga Fur Free Alliance, një grup organizatash për mbrojtjen e kafshëve.

Në vitin 2017, kompania e njohur italiane Gucci u bë një nga markat e para të mëdha luksoze që njoftoi se do të punonte pa lesh, një lëvizje që Humane Society International e përshkroi në atë kohë si “një ndryshim i madh”.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën me 1 Euro!