Në dokument sekret i CIA-së i nxjerrur në vitin 1951, vetëm për zyrtarët amerikan tregon në detaje gjendjen e rëndë të shqiptarëve në Kosovë, Mal të Zi dhe Maqedoni

Doukementi tregon për betejën heroike të shqiptarëve kundër sllavëve në rajonin e Drenicës dhe Llapit, të udhëhequr nga Shaban Polluzha.

Dokumenti i CIA-s:

Ju pëlqen!

“Beteja ishte nisur nga komunistët kundër nacionalistëve shqiptar nën komanden e Shaban Palluzhës, një betejë epike e shqiptarëve kundër sllavëve. Kryengritja e nacionalistëve u përhap në Drenicë dhe Llapë, banorët e të cilëve ishin besnikë ndaj shpirtit nacionalist të Xhafer Devës. Pas kësaj, militantët nga të gjitha pjesët e vendit u bashkuan në kryengritje. Betejat heroike të racës shqiptare kundër Sllavëve u përsëritën edhe një herë në majat e pjerrta të  malore të mboluara nga bora. Rreth gjashtëqind shqiptarë  ranë në betejë, por serbët e paguan rëndë me 2500 të vdekur. Tre betejat kryesore u zhvilluan në Drenicë, Gjilan dhe Ferizaj, thuhet në dokumentin e CIA-së./MekuliPress/

Lexo po ashtu:  Shkau (shqau ) “ i prof . Bardhyl Demirajt dhe i prof. Anila Omarit
----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!