Ky cikel filmash dokumantar ështe realizuar në bazë të skenarit dhe regjisë së z. Kol MARKU (Studjues, i antikitetit). Në këtë publikim të pjesës së PARË, dhe pjesët e TJERA që do të vinë në vazhdim, ju do të njiheni me disa të dhëna për DARDANËT, për ndodhite e luftes së Trojës, që zgjati 10 vjet dhe për rolin e të mbijetuareve të saj siç ishte, Enea Dardanidi. (kushuri dhe dhënder i Priamit mbretit të Trojes). Ky hero dhe të tjerë që e shoqeronin , u bënë të famshem më bëmat dhe aventurat e tyre në vazhdim te rruges së tyre në kerkim të një vëndi të ri: ato shkuan në Thrakë, Kretë,Epir, Sicili, Itali, Afrikë dhe rikthehen përseri, deri sa u vëndosen përfundimishte në Itali. Pikërisht për këto ndodhi dhe histori të tyre do të bëhët fjalë dhe në pjesët e tjera të dokumentarit në vazhdim.

Pra, do të trajtojme ngjarjet e këtij fisi të lavdishëm DARDAN i cili, jo vetem shkelqeu me civilizimin e tij në qytetin e famshëm të TROJËS, por pas rënjës së saj të mbijetuarit, e nder to heroj kryesorë Enea Dardanidi, themeloj në Itali qytetin Lavinium, ndersa djali i tij Asgani, themeloj po në Itali, Alba Longen dhe pasardhesi i këtij të fundit (Briti) me trojanë të tjerë shkuan deri në Britani, ku themeluan në brigjët e lumit Thame, qytetin e Londres që e quajtën ‹‹Troja e Re››. Gjithashtu u thmeluan dhe troja të tjera po nga princer Pellasgë, Ilir e Dardanë; si në Epir (Butrint) në Venecia (Itali), e vënde të tjera. Ndërsa pasardhësit e Ene Dardanidit në dinastine e Alba Longes në disa breza, themeluan më pas në vitin (753 p.e.s.) qytetin e Romës, i cili e arriti kulmin e lavdisë se saj me civilizimin e famshëm romak. Mund të ndiçni PJESËN E PARË .

KLIKO PER TË PARË DOKUMENTARIN E PLOTË ” DARDANET” PJESA E 1

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!