Poezi nga Mark Deda.

Djepi bosh

Pse moj Hanë ti nuk mi zgjove,
Fmitë e mi që i mori gjumi .
Sa shpejt prehnit zot mi more,
Toka egër mi përkundi.

Sot derdh lot guri dhe deti,
Gjithë shqiptarëve zemra plasë .
N’pabesi , mallku tërmeti,
Gurët mbi fmi i ka përplasë.

Ju pëlqen!

Por Shqipnia s’thotë mbarova,
Do t’kalojnë dhe ky kjahmet .
Në Shqipni ka ardhë Kosova,
Me ndihmu Nanën e vet.

Do kalojnë dhe kto tërmete ,
Do vine ndoshta ndoj stuhi.
Por shqiptarët n’pes kontinente ,
Me ty janë gjithmonë Shqipni.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!