21 shkurti shënon Ditën Ndërkombëtare të Gjuhës Amtare të Kombeve të Bashkuara, duke shënuar diversitetin kulturor dhe shumëgjuhësinë.

Evropianët janë shumë të mirë me gjuhët: rreth 65 përqind e popullatës së këtij kontinenti mund të flasë së paku një gjuhë, përveç gjuhës amtare.

Shqiptarët qëndrojnë larg në këtë aspekt. Sipas të dhënave të Eurostat, Shqipëria renditet e 31-ta në Evropë me 40 përqind.

Ju pëlqen!

Pas saj janë vetëm Britania e Madhe, Rumania dhe Bosnja e Hercegovina.

Nga vendet tjera të rajonit, në listë nuk ndodhet vetëm Kosova.

Më poshtë gjeni përqindjen nga më e vogla deri tek më e madhja sa i përket përqindjes së të rriturve që flasin më shumë se një gjuhë.

 

Lexo po ashtu:  Enver Hoxhaj "harron" korrupcionin dhe krimin e organizuar, Paftyrësisht sulmon Francën dhe Gjermaninë, "Gjermania dhe Franca duhet të shqetësohen pse s’ka liberalizim të vizave për Kosovën"!
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!