Edicioni i 67-të i Eurovision Song Contest do të mbahet në Liverpool nga 9 deri më 13 maj. Dhe do të jetë një edicion special. Edicioni i vitit 2023 duhej të ishte mbajtur në Ukrainë, por për shkak të luftës së vazhdueshme, komiteti organizativ i festivalit të muzikës vendosi, pas vlerësimit të kujdesshëm, të caktojë Mbretërinë e Bashkuar, e cila përfundoi në vendin e dytë në edicionin e mëparshëm, titulli i vendit pritës 2023.

Ukraina do të jetë një pjesë integrale e festivalit si në garë ashtu edhe në skenë, ku do të jetë një prezantuese me kombësi ukrainase përkrah dy drejtuesve angleze.

Por çfarë është Eurovision Song Contest dhe kur lindi? Si funksionon mekanizmi i përzgjedhjes së konkurrentëve? Dhe cilat grupe dhe solistë do të konkurrojnë këtë vit?

Ju pëlqen!

Çfarë është Eurovizioni?

Eurovision është një festival ndërkombëtar muzikor i organizuar çdo vit nga anëtarët e Unionit Evropian të Transmetuesve. Është një nga programet televizive muzikore më të gjata ndonjëherë në nivel ndërkombëtar. Dhe një nga ngjarjet jo sportive më të ndjekura në botë.

Fillimet i ka në 1956 në Lugano. Emri i plotë është Eurovision Song Contest. Që kur u bë një ngjarje kult dhe për të gjithë, është thjesht Eurovizion.

Si funksionon përzgjedhja e këngëtarëve në konkurs?

Gara është e ndarë në dy gjysmëfinale dhe një finale. Gjatë gjysmëfinaleve, zgjidhen dhjetë solistë dhe grupe për të kaluar në finale. 20 finalistëve të votuar gjatë dy mbrëmjeve u bashkohen edhe 5 konkurrentët e paraqitur nga të ashtuquajturat Big Five – Franca , Gjermania, Italia , Mbretëria e Bashkuar dhe Spanja. Për të fituar vendin e 26-të është konkurrenti ose grupi fitues i edicionit të kaluar.

Drejt finales së Eurovizionit 2023

Janë 37 shtete që konkurrojnë për të marrë pjesë në edicionin e 67-të të Eurovision 2023. Por vetëm 26 konkurrentë gjithsej do të hyjnë në finale më 13 maj 2023. Nga këto, 10 janë kualifikueset e para në gjysmëfinalen e 9 majit 2023, 10 janë kualifikueset e gjysmëfinales së dytë të 11 majit, përveç 5 finalistëve me të drejtë të zgjedhur nga Big Five dhe si e njëzet e gjashta Ukraina, fituese e edicionit 2022.

Lexo po ashtu:  Pas dhimbjes së madhe

26 vendet finaliste do të performojnë në skenë në Liverpool Arena me një renditje që ende nuk është përcaktuar. Siç përcaktohet nga shorti, shtetet organizatore Ukraina dhe Mbretëria e Bashkuar do të luajnë respektivisht në vendin e 19-të dhe të 26-të.

Për herë të parë që nga edicioni 2016, në vitin 2023 sistemi i votimit të konkursit do të kthehet në atë të përdorur në 2009: gjatë gjysmëfinaleve, vendet finaliste do të votohen nga publiku nëpërmjet televotimit (duke përjashtuar kështu votën e juritë kombëtare).

Rezultatet e finales, sipas traditës, do të përcaktohen nga shuma e votave të jurisë kombëtare dhe publikut.

Një tjetër risi në sistemin e votimit të këtij viti

Risia tjetër e edicionit 2023 është se shikuesit nga vendet jo pjesëmarrëse do të mund të votojnë gjatë eventit përmes platformës online të konkursit.

Votat e tyre do t’i shtohen atyre të televotimit dhe do të paraqiten si një grup i vetëm prej 58 pikësh (e njëjta sasi e disponueshme për çdo vend individual) të quajtur “Pjesa tjetër e botës”.

Skenografia, logoja dhe slogani i edicionit 2023

Më 2 shkurt 2023 u prezantua skenografia e edicionit 2023 të Eurovizionit. Projektuar mbi “parimet e bashkimit, festimit dhe komunitetit” , frymëzohet nga aspektet kulturore dhe ngjashmëritë midis Ukrainës dhe Mbretërisë së Bashkuar. Kuratori, amerikani Julio Himede, është edhe krijuesi i skenografisë së Konkursit të Këngës Amerikane dhe Çmimeve Grammy 2022.

Slogani i edicionit 2023 është gjithashtu në përputhje me parimet që frymëzuan hartimin e skenografisë: United by Music.

Lexo po ashtu:  Intel premton diçka të madhe më 2 Shtator

Ndërsa logoja paraqet një elektrokardiogram të realizuar me ngjyrat e flamujve të vendeve organizatore: Ukrainës dhe Mbretërisë së Bashkuar. Pulsimet prodhojnë një sërë zemrash, secila e ndjeshme ndaj ritmit të muzikës.

BBC tha se logoja “pasqyron vetë origjinën e konkursit”, e krijuar fillimisht si një eksperiment transmetimi për të bashkuar Evropën.

Kush do të jenë prezantuesit?

Pritëse të gjitha netët e eventit të Eurovision 2023 do të jenë këngëtarja Alesha Dixon, aktorja Hannah Waddingham dhe këngëtarja ukrainase Julija Sanina.

Komentatori dhe transmetuesi i vjetër irlandez Graham Norton do t’i bashkohet ekipit si bashkëprezantues për finalen.

Eurovision Song Contest 2023, garuesit

Pjesëmarrës në edicionin e Liverpool-it do të jenë 23 solistë (përfshirë 10 këngëtare meshkuj dhe 13 femra), 4 duete (dy meshkuj, një femër, një miks) dhe 10 grupe (8 meshkuj, një femër dhe një i përzier).

Artisti më i ri në garë është greku Victor Vernicos, vetëm 16 vjeç. Ndërsa më i moshuari, i lindur në vitin 1961, është Damir “Mrle” Martinovic, lideri i grupit kroat Let 3.

Nëse përfaqësuesit e Italisë, Spanjës, Francës, Portugalisë, Finlandës, Sllovenisë, Shqipërisë, Kroacisë dhe Moldavisë do të këndojnë këngë në gjuhët e tyre, konkurrentja moldave, do të këndojë për herë të parë në rumanisht. Ndër të tjera, 21 garues plus tre nga Mbretëria e Bashkuar, Irlanda dhe Malta do të këndojnë në anglisht. Çekët Vesna paraqesin vargje në katër gjuhë: çekisht, bullgarisht, ukrainisht dhe anglisht.

Ashtu si Marco Mengoni, përfaqësuesit e Suedisë (Loreen, fituese e 2012), Moldavisë (PashaParfeny, e 11-ta në 2012) dhe Lituanisë (Monika Linkyte, e 15-ta në 2015) po konkurrojnë për herë të dytë në Eurovision Song Contest.

Në përfaqësimin e tij, San Marino ka zgjedhur Jacks Piqued Toscan. Kuarteti indie-rock, me Like an animal, fitoi edicionin e dytë të Una voce per San Marino, mini-festivali që i lejon fituesit të hyjë në skenën evropiane.

Lexo po ashtu:  Nëse keni bërë këtë veprim në WhatsApp, numri juaj është ekspozuar në Google

Biletat e Eurovizionit 2023

Biletat për Eurovision 2023 janë në shitje vetëm zyrtarisht. Dhe janë të tre llojeve të ndryshme: për shfaqjen e pasdites (kushtuar për familjet), provat ose për garën e mbrëmjes.

Çmimi ende nuk dihet. Biletat e Eurovision 2022 varionin nga minimumi 80 euro dhe maksimumi 250 për gjysmëfinalet, ndërsa nga 150 deri në 300 euro për finalen e madhe. Për provat më të vogla 30 euro.

Pjesëmarrësit dhe titujt e këngëve në konkurs

Shqipëri: Albina & Familja Kelmendi (Duje)

Armenia: Brunette (Future lover)

Austria: Teya & Salena (Who the hell is Edgar?)

Australia: Voyager (Promise)

Azerbaixhan: TuralTuranX (Tell me more)

Belgjika: Gustaph (Because of you)

Cipro: Andreë Lambrou (Break a broken heart)

Kroacia: Let 3 (Mama sc!)

Danimarka: Reiley (Breaking my heart)

Estonia: Alika (Bridges)

Finlanda: Käärijä (Cha cha cha)

Franca: La Zarra (Évidemment)

Gjeorgjia: Iru Khechanovi (Echo)

Gjermania: Lord of the lost (Blood & glitter)

Greqia: Victor Vernicos (What they say)

Irlanda: Wild youth (We are one)

Islanda: Diljá (Power)

Izraeli: Noa Kirel (Unicorn)

Italia: Marco Mengoni (Due vite)

Letonia: Sudden Lights (Aija)

Lituania: Monika Linkyte (Stay)

Malta: The Busker [Dance (Our Oën Party)]

Moldavia: Pasha Parfeni (Soarele si Luna)

Norvegjia: Alessandra (Queen of kings)

Holanda: Mia Nicolai & Dion Cooper

Polonia: Blanka (Solo)

Portugalia: Mimicat (Ai coração)

Mbretëria e Bashkuar (organizatore): Mae Muller (I wrote a song)

Repubblica çeke: Vesna (My sister’s croën)

Rumania: Theodor Andrei (D.G.T.)

San Marino: Piqued Jacks (Like an animal)

Serbia: Luke Black (Samo mi se spava)

Sllovenia: Joker out (Carpe diem)

Spanja: Blanca Paloma (Eaea)

Suedia: Loreen (Tattoo)

Zvicra: Remo Forrer (Watergun)

Ukraina: Tvorchi (Heart of steel).

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!