Të gjithë e dinë që vitaminat dhe mineralet si vitamina C, hekuri dhe kalciumi, por edhe mineralet e tjera, siç është magnezi janë thelbësore për shëndetin tonë të përgjithshëm.

Magnezi është një nga mineralet thelbësore më të rëndësishme pasi besohet se luan rolin e një faktori mbështetës në më shumë se 300 procese biokimike në trup. Sistemi kardiovaskular, sistemi skeletor, sistemi nervor dhe aparati tretës, të gjithë kanë nevojë për magnez, transmeton lajmi.net.

Gjashtë përfitime të jashtëzakonshme shëndetësore të magnezit që mund të fitoni duke ngrënë llojin e duhur të ushqimeve ose thjesht duke marrë një shtesë të magnezit me cilësi të lartë.

  1. Rregullimi i tensionit të lartë

Pavarësisht nëse keni një histori familjare të sëmundjeve të zemrës dhe presionit të lartë të gjakut, ose thjesht dëshironi të siguroni që mbani presion të shëndetshëm të gjakut, shtimi i magnezit në dietën tuaj është një mënyrë e thjeshtë por efektive për të siguruar që të mos vuani efektet e sëmundjes së hipertensionit.

  1. Dhimbje koke migrene
Lexo po ashtu:  Simptomat e kancerit: Përse nuk duhet ta injoroni dhembjen në gjoks
Ju pëlqen!

Shumë individë do të përpiqen praktikisht çdo trajtim të disponueshëm, pa e kuptuar se një nga trajtimet më efektive për migrenat në të vërtetë mund të jetë diçka aq e thjeshtë sa magnezi, transmeton lajmi.net.

Sipas disa studimeve, përdorimi i citratit të magnezit ka treguar efikasitet kundër dhimbjes së migrenës. Forma të tjera të magnezit mund të jenë efektive gjithashtu.

  1. Depresioni dhe problemet e tjera të humorit

Ndërsa nivelet e papërshtatshme të magnezit nuk janë treguar se janë shkaktarë të depresionit, individë të shumtë kanë raportuar se përdorimi i magnezit ka qenë në gjendje t’i ndihmojë më mirë ata për të kaluar nga depresioni dhe për të përmirësuar gjendjen e tyre shpirtërore.

Sipas një studimi të vitit 2006, plotësimi i magnezit në mënyrë drastike të përmirësuar simptomat e depresionit në më pak se një javë, madje edhe tek njerëzit për të cilët ilaçet kundër depresionit ishin joefektive.

  1. Ulja e kancerit

Disa studime kanë demonstruar një lidhje midis konsumit të lartë të magnezit dhe rrezikut të zvogëluar të kancerit kolorektal, shkruan The Chamomile. Sipas Mammografisë Suedeze Cohort, individët që kanë rritur sasi të magnezit në trupin e tyre kishin një ulje prej 13% të kancerit kolorektal.

Lexo po ashtu:  Shkencëtarët në SHBA: Koronavirusi mund të rrijë në ajër për orë të tëra dhe në sipërfaqe për ditë

Ky përfitim u vërejt si për kancerin e zorrës së trashë, ashtu edhe për rektalin. Nëse një individ ka një rrezik të shtuar të kancerit për shkak të historisë së familjes apo jo, mund të jetë një ide e mirë për të rritur konsumimin e magnezit për të ndihmuar në parandalimin e kancerit.

  1. Diabeti tipi 2

Mungesa kronike e magnezit lidhet gjithashtu me diabetin tipi 2. Me rezistencë ndaj insulinës dhe diabetit, trupi humbet magnezium shtesë përmes urinës për shkak të glukozës së lartë në veshkat, transmeton lajmi.net. Magnezi është i dobishëm në rregullimin e glukozës në gjak duke përmirësuar sekretimin dhe përgjigjen e insulinës.

Studiuesit nuk janë plotësisht të sigurt për mekanizmin me të cilin magnezi kontrollon nivelet e sheqerit në gjak, megjithatë, studimet tregojnë një lidhje të kundërt midis magnezit të mjaftueshëm dhe rrezikut të zhvillimit të diabetit tipi 2.

  1. Shëndeti i kockave

Shëndeti i kockave është tepër i rëndësishëm për çdo individ, por veçanërisht për gratë pasi ato rriten. Magnezi, mbi gjysmën e të cilit ruhet në kockat brenda trupit, funksionon me Vitaminë D dhe kalcium për të promovuar kocka të shëndetshme dhe më të forta.

Lexo po ashtu:  E vërtetuar shkencërisht: Vetëm një orë vrap shton 7 orë jetë

Pasja e mjaftueshme e magnezit në trupin tuaj mund të ndihmojë në parandalimin e çështjeve madhore siç është osteoporoza, prandaj sigurohuni që ta mbani mend këtë, veçanërisht nëse jeni në rrezik të veçantë për këto kushte.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!