Dieta DASH do të thotë qasje dietike për të ndaluar hipertensionin. Dieta me përmbajtje të ulët të natriumit u krijua si një mënyrë për të ndihmuar njerëzit të kontrollojnë presionin e gjakut pa përdorur ilaçe, megjithëse disa libra e kanë përdorur atë si bazë për një dietë për humbje peshe. DASH thekson frutat, perimet, drithërat dhe produktet e qumështit me pak yndyrë ose pa yndyrë dhe kufizon yndyrat e ngopura dhe kolesterolin dietik.

Një nga hapat që mjeku juaj mund të rekomandojë për të ulur presionin e lartë të gjakut është të filloni të përdorni dietën DASH.

Dieta është e thjeshtë:

Ju pëlqen!

Hani më shumë fruta, perime dhe ushqime të qumështit me pak yndyrë;

Kufizoni ushqimet që janë të larta në yndyrna të ngopura;

Hani më shumë ushqime me drithëra të plota, peshk dhe arra;

Kufizoni natriumin, ëmbëlsirat, pijet me sheqer dhe mishin e kuq;

Këshilla për dietën Dash

Shtoni një porcion me perime në drekë dhe në darkë.

Shtoni një porcion frutash në vaktet tuaja ose si meze të lehtë. Frutat e konservuara dhe të thata janë të lehta për t’u përdorur, por kontrolloni që të mos kenë sheqer të shtuar.

Lexo po ashtu:  Me siguri edhe ju e pini kafenë në mëngjes, por a i dinit këto të mira dhe dëme në organizëm prej saj?

Shtoni më shumë perime dhe fasule në dietën tuaj.

Lexoni etiketat e ushqimeve për të zgjedhur produkte që kanë më pak natrium.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!