A medical syringe and a vial in front of the AstraZeneca British biopharmaceutical company logo are seen in this creative photo taken on 18 November 2020. Pfizer and Biontech announced its conclude phase 3 study of COVID-19 vaccine candidate with 95% primary efficacy analysis, as media reported on 18 November 2020. (Photo by STR/NurPhoto via Getty Images)
 

Serbia vazhdon të kryesojë radhën e vendeve europiane për vaksinim duke dëshmuar aftësi lobimi shumë të mira në një situatë që duket se paraqet vështirësi të posaçme. Mediat serbe njoftojnë se nesër, dt. 21 shkurt, mbërrijnë në Beograd 150 mijë doza të vaksinës së prodhuar nga AstraZeneca duke e çuar në katër llojet e vaksinave që janë në dispozicion të qytetarëve serbë.

Lidhur me këtë lloj vaksinë, kryeministri i Shqipërisë Rama, ka njoftuar në mars do të vijnë 140 mijë doza në kuadër të CoVax, ndërkohë që ka folur edhe për një “shtet mik që do na dhurojë 360 mijë doza”.

Ka disa që flasin, por ka disa që bëjnë. Ky është dallimi esencial. Por llogjet janë një ndër gatimet më tradicionale në Shqipëri kështu që nuk është çudi të ngopemi edhe kësaj radhe.

©MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike. FOTO: No copyright infringement is intended.