Diplomati i njohur, Shaban Murati, thotë se i ashtuquajturi Mini-Schengeni Ballkanik nuk është një nismë rajonale, por është nismë e vetë Serbisë.

Në RTV Ora, Murati thotë se terminologjia Mini-Schengen Ballkanik ishte një truk ballkanik për t’ia hedhur masave.

Diplomati vlerëson qëndrimin e Kosovës, e cila është shprehur disa herë kundër çdo përpjekje për krijimin e Jugosllavisë së re.

Ju pëlqen!

“Nuk është nismë rajonale, por është nismë serbe. Kjo nuk është e vetmja që lindi. Ballkani ka disa nisma rajonale dhe kuptohet që Shqipëria vërtet nuk ka çfarë të bëjë në raporte kontinentale, evropiane për Kosovën, përveçse të votojë e të lobojë për t’u anëtarësuar në organizata ndërkombëtare, si UNESCO e INTERPOL, por në rajon ku ti ke veton, ku ti je një shtet anëtar i NATO-s, është e papranueshme ti të mos vësh veton, që asnjë lëvizje rajonale brenda këtyre shteteve të mos pranohet Kosova. Është një dobësi, ndaç shtetërore ndaç diplomatike”, ka thënë Murati.

Ai u shpreh se Shqipëria e ka pasur propozimin që në vitin 2016, ndërsa theksoi se vetë Vuçiqi pasi u zgjodh President ka shprehur se “kërkon të rikrijojë Jugosllavinë e vjetër, plus Shqipërinë”.

“Krijimi i këtij grupi është një sukses diplomatik i Serbisë. Presidenti i Serbisë, Alleksandar Vuçiq, në 16 shtator 2016 në vizitën zyrtare në Paris ka propozuar krijimin e zonës së përbashkët ekonomike Ballkaniko-Perëndimore. Po ashtu ka deklaruar që ëndrra ime është të krijoj zonën e përbashkët dhe tregun unik të Ballkanit Perëndimor. Po në Paris, ai ka deklaruar se ja kam paraqitur dhe udhëheqësve të tjerë të Ballkanit Perëndimor. Pra Shqipëria e ka marrë këtë propozim që në 2016. Nuk është ndjerë. Punë e saj pse nuk është ndjerë. Në 2017, 4 ditë pasi u zgjodh Presidenti, pra në 6 prill 2017, Presidenti i ri i Serbisë, Vuçiq ka dhënë një intervistë për një të përditshme amerikane ku deklaron tekstualisht ‘është rikrijimi i Jugosllavisë së vjetër, plus Shqipërinë’. Gazetari bën një artikull po atë ditë me titull ‘Plani i Serbisë për të rikrijuar Jugosllavinë’. Pra është një projekt që sanksionin rolin udhëheqës të Serbisë në Ballkanin Perëndimor”, deklaroi diplomati Murati.

Sot në Tiranë po qëndrojnë presidenti serb Alleksandar Vuçiq dhe kryeministri maqedonas, Zoran Zaev për të zhvilluar takime me kryeministrin shqiptar, Edi Rama, në kuadër të nismës së ashtuquajtur Mini-Schengeni Ballkanik.

Mekuli Press është në prag të mbylljes. Kemi nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. Na ndihmo sot edhe me vetëm 1 Euro! - FOTO: No copyright infringement is intended.