Diplomacia duhet të angazhohet që turravrapi i armatimit të Serbisë të ndalet.
Shqipëria si anëtare e NATO-s dhe si shtet motër për Kosovën, duhet të ngrejë urgjentisht shqetësimin për armatimin intensiv të Serbisë që NATO-n e konsideron armik dhe Kosovën e konsideron territor të vetin. Këtë shqetësim është mirë ta ngrejë edhe në KS e forume të OKB dhe në takime të tjera diplomatike.
Duke qenë se në mbledhjen e fundit të NATO-s u shpreh nga vetë sekretari Stoltenberg shqetësimi prioritar për sjelljet e Kinës në mbështetje të Rusisë, duhet kërkuar që të aplikohen sanksione dhe masa ndaj vendeve fqinjë me NATO-n që importojnë armatim rus apo kinez.
Duhet lobuar në vendet e NATO-s që të mos i shesin armatim Serbisë. Ky lobim duhet të jetë nga qeveritë, por edhe nga bizneset e nga qytetarët, sidomos aty ku ka shumë diasporë shqiptare. Psh. në Turqi ku shqiptarët numërohen me miliona, duhet bërë presion në opinionin publik që të mos lejohet shitja e armëve dhe dronëve në Serbi.
Lexo po ashtu:  "Euleksi nuk të njeh as pavarësinë e as Luftën. E sot për ëmbëlsirë ta nxjerr gjithë ç'ke ngrënë nga hundët. Të fyen. Por kur fyente me arrestime aktivistët e Vetëvendosjes, ju pinit verën të bindur se do të jetonit në qejf më gjatë se..."
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!