Ky agrum shoqërohet me idenë e ushqimit të shëndetshëm dhe detoksifikimit: është e vërtetë, por nuk duhet t’i atribuojmë virtyte të mrekullueshme

Dieta e limonit është një klasik i madh i kohës kur doni të “zbrazni” ose ndjeni dëshirën për të pastruar nga përdorimi i tepruar i ushqimeve jo të shëndetshme.

Janari dhe fundi i pranverës janë momentet kur agrumet e verdha kthehen në një protagonist të madh të zakoneve tona ushqimore. Bëhet fjalë për një agrum me shumë vlera ushqyese. Sidoqoftë, nuk duhet të presim që të bëjë mrekulli.

Ju pëlqen!

Vlerat ushqyese të limonit – Përtej disa regjimeve shumë drastike, të cilat ne i konsiderojmë si rekord dhe jo t’i sugjerojmë si strategji ushqimore, limoni është me të vërtetë një koncentrat i shëndetit. Ndër vlerat e shumta ekziston një fuqi e mirë kulluese dhe diuretike që ndihmon në eliminimin e lëngjeve të tepërta dhe luftimin e celulitit, aftësinë për të lehtësuar tretjen dhe për të përmirësuar punën e mëlçisë.

Lëngu i limonit, sidomos nëse pihet në mëngjes në një stomak bosh holluar në ujë të ftohtë ose të nxehtë dhe në mënyrë rigoroze pa shtuar sheqer, ka aftësinë për të alkalizuar trupin, ribalancuar pH fiziologjik. Lëngu i limonit gjithashtu mund të konsumohet në një meze të shkurtër në mes të mëngjesit dhe në mes të pasdites apo në perime të papërpunuara ose gatuara.

Dieta e limonit” – Meqë nuk ka një dietë limoni të “regjistruar”, regjimet që mbajnë këtë emër janë të shumta. Këto shpesh janë plane shumë kufizuese dhe të pabalancuara ushqyese, të cilat në fakt i bëjnë njerëzit të humbin peshë, por kjo duhet të trajtohet me kujdes, e ndjekur për disa ditë dhe me dijeninë se në fund të dietës do të jetë shumë e lehtë të rimarrësh kilet e humbura.

Ushqimi më i njohur quhet “Lemonade Detox Diet”, ose Lemon Detox Diet, i njohur edhe si “Master Cleanse”. Regjimi, i cili është bërë i famshëm, pasi këngëtarja Beyonce foli për këtë, u zhvillua nga Stanley Burroughs, i cili deklaroi se e kishte përdorur me sukses të shëronte një pacient që vuante nga ulçera e stomakut. Ky shërim “mrekullues” është vënë në pikëpyetje nga komuniteti shkencor dhe plani i dietës është vënë në pikëpyetje gjithashtu. Në çdo rast, dieta bazohet në marrjen e përditshme të gjashtë deri në dymbëdhjetë gota të një pije të përbërë nga lëng limoni ose limoni, shurup i pastër panje, piper i kuq i përzier në ujë të ngrohtë ose të ftohtë.

Asnjë ushqim tjetër nuk merret gjatë ditës. Kjo vazhdon për një maksimum prej dhjetë ditësh, pas së cilës ushqimet e tjera shtohen gradualisht, duke filluar me lëng portokalli, ditën e parë, supat në ditën e dytë dhe perimet në ditën e tretë. Në praktikë kjo është një formë agjërimi dhe prandaj është një strategji e papërshtatshme e ushqimit.

Për të humbur peshë – Një dietë më e arsyeshme, por gjithmonë shumë restriktive, mjaft monotone dhe për t’u ndjekur me kujdes, për një kohë të shkurtër dhe ndoshta me një plan të personalizuar të studiuar nga mjeku, ofron një limonadë (të përgatitur me lëng limoni, shurup panje dhe piper, siç përshkruhet më sipër), të marrë gjysmë ore para mëngjesit, pastaj një kos me yndyrë të ulët dhe fruta të freskëta, ose dy lugë bollgur ose disa bajame të shtohen në kos.

Pas një shujte mëngjesi në bazë të limonadës së freskët dhe frutave, në drekë mund të hani një supë me perime me një fetë bukë të imët, sallatë me perime dhe maja, ose një pjatë makarona ose oriz ngjyrë kafe me perime. Ende limonadë në mes të pasdites me disa bajame ose fruta, dhe në darkë mish të bardhë ose peshk, ose një omëletë me perime të kalitur me lëng limoni. Para se të flini, pini një tjetër limonadë. Ju mund të humbni edhe tre kile në javë, por mund të vuani nga dobësia dhe mungesa e përqendrimit.

Një qasje më e butë – Nëse qëllimi ynë është të ulim pak peshën dhe të humbasim disa kile, lëngu i limonit mund të ndihmojë me të vërtetë. Vetëm ndiqni një regjim hipokalorik të moderuar, në të cilin të gjithë ushqyesit janë të pranishëm në mënyrë të ekuilibruar, me përjashtim të sheqernave, alkoolit, ushqimeve të skuqura dhe ushqimeve jo të shëndetshme, dhe shtoni lëngun e dy limonëve biologjike në një shishe me ujë një dhe një gjysmë litër konsumoni gjatë gjithë ditës.

Lëngu i limonit do të na ndihmojë për të nxjerrë lëngjet dhe të na bësh më të lehtë dhe me humor të mirë. Nuk duhet të harroni sigurisht edhe aktivitetet fizike.

Së bashku me xhenxhefil – Çajrat bazuar në xhenxhefil dhe limon janë një klasik i madh, në të cilën vlerat e dy ushqimeve janë të zgjeruara dhe të përforcuar reciprokisht.

Xhenxhefili, me prekjen e tij të këndshme pikante, është një ndihmë e shkëlqyer për sistemin imunitar të angazhuar për të luftuar sëmundjet e dimrit dhe rrit vlerat e hollimit të limonit.

©MekuliPress/ Dhuro sot vetëm 1 euro dhe shpëtoje MekuliPress. Ndihmo gazetarinë e pavarur nga partitë politike dhe oligarkët. FOTO: No copyright infringement is intended.