Policia malazeze ka arrestuar dhjetëra njerëz pasi shtatë oficerë u plagosën në përleshjet me protestuesit e opozitës pro-serbe në disa qytete.

Policia thotë se dy deputetë të opozitës janë ndër të arrestuarit pas protestave të mërkurën në kryeqytetin e Podgoricës dhe qytete të tjera.

Incidentet reflektojnë rritje të tensioneve politike në vendin e vogël të Ballkanit përpara zgjedhjeve parlamentare të vendosura për 30 gusht. Partitë kryesore të opozitës në vend me 620,000 njerëz po kërkojnë lidhje më të ngushta me Serbinë dhe Rusinë.

Ju pëlqen!

Demonstratat të mërkurën shpërthyen në qytetin bregdetar të Budva ku tensionet kanë qenë të larta për ditë me radhë për një mosmarrëveshje midis autoriteteve komunale. Policia në Budva përdori gaz lotsjellës për të shpërndarë protestuesit dhe arrestoi 17 persona.

Më vonë gjatë ditës, qindra u mblodhën në qytete të tjera dhe filluan të hedhin gurë, shishe dhe sende të tjera në polici. Të paktën 50 njerëz u arrestuan në vende të ndryshme, tha policia.

Lexo po ashtu:  Vrasja e të riut, protestuesit godasin forcat e FNSH që kanë marrë në mbrojtje Kryeministrinë

Në Budva, partitë opozitare nuk kanë pranuar të lëshojnë pushtetin pasi Partia Demokratike e Socialistëve në pushtet fitoi mbështetjen e shumicës në asamblenë lokale.

Tensionet në Mal të Zi gjithashtu janë rritur në muajt e fundit mbi një ligj të pasurive fetare, i cili kundërshtohet nga Kisha Ortodokse Serbe. Mijëra kanë protestuar ndaj një ligji që kisha thotë se do t’i lejojë shtetit të heq pronat e tij. Qeveria ka mohuar që ligji e bën këtë.

Mali i Zi u nda nga Serbia pas një referendumi në 2006. Mali i Zi është bashkuar në NATO në 2017 pas kundërshtimit të fortë nga Rusia, dhe aspiron të hyjë në Bashkimin Evropian.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!