• “Mos pini asgjë pa e shikuar, mos firmosni asgjë pa e lexuar.”

– Thënie spanjolle

 • “Shëndeti është i domosdoshëm, pas moralit.”
  – Tomas Xheferson
 • “Me sa duket, dy nga problemet më shqetësuese të kohës janë: si të shpëtohet gjysma e popullësisë nga pasojat e urisë dhe gjysma tjetër nga pasojat e mbipeshës.”
  – Thom J.A
 • Në shoqëritë kapitaliste, shëndeti është aftësia për të fituar, ndër grekët e vjetër ishte aftësia për t’u gëzuar, ndërsa në mesjetë ishte aftësia për të besuar.”
  – Ermes Bloch
 • “Simptomat nuk janë asgjë tjetër veçse britmat e organeve që vuajnë.”
  – Jean Martin Charcot
 • Nëse jepen shumë sygjerime për shërimin e një sëmundjeje, do të thotë që ajo është e pashërueshme.”
  – Anton Chekhov
 • “I maturi në të ngrënë është mjek i vetëvetes.”
  – Thënie latine
 • “Mjeku i ri fillon jetën profesionale me 20 barna për çdo sëmundje. Mjeku i vjetër e përfundon atë me një bar për 20 sëmundje.”
  – Qilliam Osler
 • “Cilësia e parë e një mjeku është shpresa.”
  – James Little
 • Në momentin kur doktorët e gjejnë kurën për një sëmundje të pashërueshme, natyra e shpik një tjetër.”
  – Henry Cecil
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!