Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiç, e ka cilësuar takimin informal me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, nën ndërmjetësinë e Përfaqësuesit Special të BE-së për diloagun, Miroslav Lajçak, si shumë të vështirë.

Pozicioni ynë është i vështirë, tmerrësisht i komplikuar. Deklarimet e presidentit Putin e bënë edhe më të ndërlikuar…, ka thënë ai.

Despoti Vuçiç ka theksuar se pala gjermane ka kërkuar në takim insistoi për zbatimin e marrëveshjeve të Brukselit. Presidenti serb ka njoftuar bisedimet vazhdojnë në Bruksel më 13 maj duke shtuar se Beogadi ka si çështje kryesore refuzimin nga pala shqiptare të krijimit të Asosacionit të Komunave Serbe (Shtetit serb në Kosovë).

Lexo po ashtu:  Sqarim nga Akademia Suedeze: - Çmimi Nobel për Letërsi i është dhënë Peter Handkes për veprën që ka krijuar dhe jo për atë që Handke është personalisht.
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!