Vladimir Putin ka nënshkruar një dekret për vendosjen e sanksione të reja kundër Perëndimit, në shenjë hakmarrjeje kundër “veprimeve jomiqësore të disa shteteve të huaja dhe organizatave ndërkombëtare”, sipas skynews.

Sanksionet përfshijnë firmat ruse dhe atyre që kanë ruajtur marrëdhëniet e tyre me Kremlinin, që nga fillimi i pushtimit të Ukrainës. Sipas dekretit, Rusia do të ndalojë eksportin e produkteve dhe lëndëve të para.

Dekreti gjithashtu ndalon transaksionet me individë dhe kompani të huaja dhe lejon palët ruse të mos përmbushin detyrimet ndaj tyre.

Mekuli Press është në prag të mbylljes. Kemi nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. Na ndihmo sot edhe me vetëm 1 Euro! - FOTO: No copyright infringement is intended.