Dëshirat e fundit të Princit Philip, bashkëshortit të Mbretëreshës Elizabeth II, i cili vdiq në prill, do të mbeten të vulosura edhe për 90 vjet, për të mbrojtur “dinjitetin” e mbretëreshës.

Duka i Edinburgh vdiq më 9 prill në moshën 99 vjeç.

Për më shumë se një shekull, konventa ka kërkuar që, pas vdekjes së një anëtari të shquar të familjes mbretërore britanike, t’i bëhet një kërkesë Kryetarit të Divizionit të Gjykatës së Lartë të saj, në Londër, që dëshirat e fundit të të ndjerit të vulosen…

Ju pëlqen!

Në një vendim të lëshuar dje, magjistrati Andrew Mc Farlane urdhëroi që testamenti i Princit Philip të vuloset për 90 vjet.

Edhe pas këtij afati, testamenti do të hapet vetëm në privatësinë e familjes.

“E ndjeva të nevojshme se, për shkak të pozicionit kushtetues të Sovranes, është e përshtatshme që të ketë një praktikë të veçantë në lidhje me vullnetet mbretërore (…) për të ruajtur dinjitetin e Sovranes dhe të anëtarëve të ngushtë të familjes së saj”, shkroi Mc Farlane.

Lexo po ashtu:  “Qesen edhe armën mos ia dorëzo gruas!” Disa fjalë të urta popullore, plot mençuri

“Ndërsa mund të ketë kuriozitet publik për atë se çfarë rregullimi privat një anëtar i Familjes Mbretërore mund të zgjedhë të bëjë në vullnetin e tij, nuk ka asnjë interes publik të vërtetë që publiku të jetë në dijeni të këtij informacioni krejtësisht privat”, shtoi ai.

Mc Farlane theksoi, gjithashtu, se “interesi i medieve në këtë drejtim është komercial” dhe se “shkalla e publicitetit që ky publikim ka të ngjarë të tërheqë do të ishte shumë e gjerë dhe plotësisht në kundërshtim me objektivin e ruajtjes së dinjitetit të sovranit”./ /ervo/

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!