Për dy dekadash, Kosova drejtohej pothuajse ekskluzivisht nga ish-kryekomandantët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK). Ata janë të korruptuar, kanë emëruar familjarët dhe miqtë e tyre, në poste, dhe dyshohet se kanë kryer krime të rënda lufte. Nën sundimin e tyre, nepotizmi dhe krimi i organizuar lulëzuan, ndërsa shumë njerëz u larguan nga vendi përballë varfërisë së hidhur dhe mungesës së perspektivës.

Tani në Kosovë, trumbetohet një ndryshim epokal. Në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të dielën fitoi partia e majtë e opozitës Vetëvendosje (në gjermanisht: Vetëvendosje) e ish-liderit studentor Albin Kurti. Ai ndoshta do të jetë kreu tjetër i qeverisë. 44-vjeçari, i cili dikur ishte i burgosur politik në Serbi dhe keqtrajtohej ndërsa ishte në paraburgim, ka qenë një kritik i pamëshirshëm i institucioneve politike në atdheun e tij për vite me radhë. Ai gëzon një reputacion të madh në popullatë, sepse konsiderohet i papërkulur dhe i pakorruptueshëm. Dhe ai premton transformimin rrënjësor të Kosovës drejt sundimit të ligjit, qeverisjes së mirë dhe kushteve të përgjegjshme shoqërore të jetesës.

Politikanët dhe komentuesit e mediave të pavarura në Kosovë kanë përshëndetur tashmë rezultatin e zgjedhjeve si një “tërmet politik”. Vetë Kurti ka shkruar në faqen e tij në Facebook: “Qytetarët folën me votën e tyre. Ata ndërhynë masivisht në skenën politike në mënyrë që drama kosovare e shtetit të kapur të mos ketë fund tragjik”.

Ndoshta ju pëlqen!
Loading...

Në fakt, Vetëvendosje ka qenë prej kohësh forca më e fortë politike në vend. Sidoqoftë, ajo deri më tani ka mbetur e përjashtuar nga pjesëmarrja në pushtet. Përfaqësuesit e bashkësisë ndërkombëtare në Kosovë e bojkotuan Kurtin si partner bisedor, ndër të tjera, sepse ai konsiderohej problematik. Ai dhe anëtarët e partisë së tij shpesh organizuan protesta të dhunshme në rrugë dhe parlament në të kaluarën, duke kërkuar bashkim me Shqipërinë.

Por, pas disa vitesh, ish-i “rebeli politik” përpiqet për më shumë pajtueshmëri – veçanërisht në stil, por edhe për sa i përket përmbajtjes. Vetëvendosje nuk përdorë më dhunë, Kurti nuk propagandon më një bashkim me Shqipërinë e Madhe si një projekt konkret politik, përkundrazi ai preferon të flasë për “një komb në dy shtete” dhe mundësinë afatgjatë të rritjes së bashku. Në të kundërt, përfaqësuesit e bashkësisë ndërkombëtare në Kosovë kanë kuptuar që “koalicionarët” e luftës në pushtet të UÇk-së e kanë çuar vendin në një rrugë të mbaruar dhe se Vetëvendosje si faktor politik nuk mund të injorohet në planin afatgjatë.

Kurti, tani po përballet me negociata të vështira për koalicion me partinë e vendit të dytë, Lidhjen  Demokratike të Kosovës (LDK) të themeluesit që ndërroi jetë më 2006, Ibrahim Rugova. Edhe pse kandidatja e LDK-së, për kryeministre Vjosa Osmani, konsiderohet gjithashtu një politikane me integritet.

Me Kurtin si kryetar i qeverisë, Kosova po përballet me periudhë emocionuese. Do të jetë interesante të shihet se si ai krijon administratën shtetërore të pjekur, dëshiron të luftojë korrupsionin dhe dëshiron që vendi i varfëruar të ketë një politikë më të mirë sociale. Ai paraqitet me vetëbesim anti-kolonial përballë fuqive të huaja, të cilët për mendimin e tij janë shumë të shqetësuar me elitën e korruptuar.

Marrëdhënia me Serbinë mund të jetë edhe më e stuhishme se më parë. Kurti kërkon një “dialog civil të brendshëm mbi dialogun me Serbinë” para se të rifillojnë bisedimet bilaterale. Kurti kundërshton pjesëmarrjen e “Listës Serbe” të kontrolluar nga Beogradi, në qeveri, por ai dëshiron të punojë me politikanë të pavarur serbë. Mbetet të shihet nëse Kurti do të sinjalizojë sulmet e shpeshta ndaj serbëve në Kosovë dhe margjinalizimin e tyre.

Sidoqoftë, zgjedhjet parlamentare të Kosovës të Dielën tashmë kanë pasur një efekt: Pas “Revolucionit shumëngjyrësh” në Maqedoni në vitin 2016, kjo dërgon një sinjal tjetër të fortë për të gjithë Ballkanin Perëndimor – dhe gjithashtu në Bashkimin Evropian. është një sinjal që shumica e votuesve janë të lodhur nga sunduesit e tyre të korruptuar, të cilët për vite me radhë konsiderohen partnerë gjoja të mirë të Brukselit. Në fillim të vitit dhjetëra mijëra qytetarë dolën në rrugë në Shqipëri, Bosnje-Hercegovinë, Mal të Zi dhe Serbi, por pa sukses. Kosova nuk ishte pjesë e kësaj “Pranverë të shkurtër Ballkanike”.  Por tani qytetarët e saj thjesht kanë votuar kundër korrupsionit dhe autokracisë.

Ndoshta ju pëlqen!/MekuliPress/ Nëse keni shijuar këtë artikull, ndajeni atë me familjen dhe miqtë tuaj! MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike. Na ndihmoni!
Loading...