Tërheqja muskulore në kofshën e majtë që pësoi Romelu Lukaku është lajmi më i keq që mund të merrte Antonio Conte në këtë periudhë. Nuk bëhet fjalë për një lojtar si shumë të tjerët që Conte ka në dispozicion, diskutimi është ndryshe kur flitet për Lukakun, një nga të paktët lojtar të pa prekshëm në skemat e tij, më saktë lojtari më i rëndësishëm. S ul mu esi belg do të mungoj me siguri kundër Parma në kampionat dhe me shumë gjasa edhe kundër Real Madrid në Champions.

Në këto kushte, Conte është i detyruar të ndërtoj nga e para repartin sulmues, nuk do të jetë e lehtë pasi edhe Sanchez vjen pas një dëmtimi. Në sezonin e fundit, Lukaku mungoj vetëm tre ndeshje ndërsa në këtë sezon ka qenë i pranishëm në çdo sfidë. Për të kuptuar rëndësinë e Lukakut në sulmin zikaltër mjafton të shohim shifrat. Në vitin e parë me Inter realizoi 34 gola në total, 23 prej të cilave në Serie A. Rëndësia e tij mbetet jetike edhe këtë vit, deri më tani ka një mesatare një gol për ndeshje, 7 në total, 5 në Serie A dhe 2 në Champions. Lajmi i mirë, nëse mund të quhet i tillë, nuk bëhet fjalë për një dëmtim të rëndë, Lukaku nuk pritet të mungoj gjatë.

Lexo po ashtu:  Mourinho: Jemi në telashe, ja çfarë më shqetëson më shumë
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!