Përgjigje ndaj deklaratës së dhënë ditë më parë, nga Besnik Tahirit, Shefi i Grupit Parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, ka deklaruar për mediat vendore se ,,Pa luftë, nuk merren Presheva,Medvegja e Bujanoci’’.

Shkruan:Refik Hasani

Ia kujtojm Besnik Tahirit.Se lufta ishte nga Ushtria Çlirimtare e Preshevës,Medvegjës dhe Bujanocit 2000-2001.

Ju pëlqen!

Dhe është mbajtur Referendumi më datën 1 e 2 Mars 1992.

Nuk është çudi pse Serbia nuk e pranon Ushtrin Çlirimtare të Preshevës,Medvegjës dhe Bujanocit 2000-2001 Dhe nuk e pranon Referendumin e mbajtur më datën 1 e 2 Mars 1992.

Por,është tepër e dëmshme dhe irituese kur ish-ZëvëndësKryeministri i Republikës së Kosovës,akualisht Nënkryetari i Aleancës për Ardhmërin e Kosovës e Shefi i Grupës Parlamentare të AAK-ës sikur ka munges të njohurive themelore për luftën e UÇPMB-ës dhe Referendumin e Krahinës Shqiptare të mbetur padrejtësisht nën administrimin e Serbisë.

Kjo deklaratë e ulë nivelin e bisedimeve Beograd-Prishtinë dhe e forcon pozicionin e Serbisë që edhe Veriun e Kosovës edhe më tej të kontrollon.

Lexo po ashtu:  Gjithë këta antiamerikan! E ku, edhe në SHBA!
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!