Banditët serb kanë bllokuar rrugët në Rudarë, komuna e Zveçanit, si dhe në Leposaviç. Po ashtu, në Mitrovicën e Veriut dhe në Rudarë janë dëgjuar sirenat. Aty janë parë edhe automjetet e ndihmës së parë. Shefi i Zyrës për Kosovën në Beograd, Petar Petkoviç, ka deklaruar se në Jarinjë sot është arrestuar Dejan Pantiç, ish-pjesëtar i Policisë së Kosovës.

Serbët në veri kanë filluar të mblidhen në afërsi të Zveçanit. Sipas informatave nga vendi i ngjarjes, aty janë parë banditë të maskuar dhe gra. Arsyeja e mbledhjes ende nuk është bërë e ditur, por ka informata se kjo vjen pas një arrestimi në veri. Në këtë vend, Rudarë, më herët janë ngritur barrikada nga banditet serb te kontrolluar nga Vuci.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!