Moshapja e bisedimeve më Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut ka sjellë edhe reagimin e Departamentit Amerikan të Shtetit.

Në një deklaratë për mediat, DASH thotë se SHBA është e zhgënjyer që Këshilli i Europës nuk pranoi të hapë negociatat e pranimit me Maqedoninë Veriore dhe Shqipërinë në samitin dy ditor.

DASH thekson se ShBA përkrah aspiratat e dy vendeve për anëtarësimin në BE dhe reformat e vazhdueshme për të mirën e qytetarëve të tyre.

Ju pëlqen!

Këmbëngulja e Francës, përkundrejt shumicës dërrmuese të vendeve anëtare të Bashkimit europian, bëri që sot Këshilli Europian të mos dalë me një vendim për hapjen e bisedimeve për anëtarësim me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Për këtë temë vendet anëtare pritet të diskutojnë para samitit të Zagrebit, në maj të vitit të ardhshëm, por pa përcaktuar asgjë të qartë.


MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!