Ndërsa Rover Perseverance i NASA-s takon shtëpinë e saj të re në Mars dhe përgatitet të eksplorojë Liqenin e Kraterit, shkencëtarët në Tokë po analizojnë të dhëna që mund të ndihmojnë në kërkimin e jetës jashtëtokësore. Të dhënat u mblodhën shumë më afër se Marsi.

Konkretisht, gjatë përgatitjeve për nisjen e misionit në Mars, shkencëtarët e NASA-s kryen simulime të shumta të funksionimit të Roverit në Tokë. Dhe ata zbuluan se depozitat e shkëmbinjve dhe mineraleve që ata studiuan në brigjet e Liqenit Salda në Turqi të kujton shumë atë që misioni mund të gjejë në Liqenin e Kraterit.

Kështu, të dhënat e mbledhura nga shkencëtarët në Tokë do të jenë “një lidhje e fortë midis asaj që ne mund të mësojmë dhe të eksplorojmë në Mars”.

Ju pëlqen!

Shkencëtarët turq dhe amerikanë të cilët eksploruan brigjet e Liqenit Salda në 2019, zbuluan sedimente të formuara nga mikrobe të njohura si mikrobialite. Tani ekspertët e NASA-s duan të kontrollojnë nëse mikrobialitet gjenden gjithashtu në Liqenin e Kraterit në Mars.

Lexo po ashtu:  Dita e flamurit kombëtar, 28 Nëntori, në Prizren do të shënohet nëpërmjet koncertit “Wind Ensemble”

Përveç mikrobeve, shkencëtarët do të përpiqen të krahasojnë sedimentet nga Salda me minerale që janë formuar nga dioksidi i karbonit dhe uji, gjë që do të tregonte ekzistencën e përbërësve kryesorë për jetën në kraterin Jezero.

Kur misioni gjen diçka, “ne mund ta krahasojmë atë me Liqenin Salda dhe të shohim nëse ka ngjashmëri, por edhe ndryshime midis dy vendeve”, theksojnë shkencëtarët.

Për ta bërë këtë me të vërtetë, ata do të duhet të presin edhe pak. Kjo pasi mostrat e tokës që Perseverens do të mbledhë gjatë misionit nuk priten në Tokë deri në vitin 2031.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!