Qentë pushues në El Salvador kanë shtuar Covid-19 në repertorin e tyre nuhatës.

Një program trajnimi për qentë në El Salvador, i udhëhequr nga zjarrfikësi spanjoll Jaime Parejo po trajnon qentë pushues që të jenë në gjendje të identifikojnë Covid-19.

Shpresohet që këta qen do të jenë në gjendje të vihen në punë në botën reale për të identifikuar njerëzit me virusin dhe për të ndihmuar në zvogëlimin e përhapjes së tij. Si pjesë e trajnimit, pesë mostra vendosen në një dhomë, secila përmban një leckë thithëse, por vetëm një përmban djersën e një personi me koronavirus. Sëmundja ka një erë dhe, megjithëse njerëzit nuk e nuhasin, këta qen mund ta nuhasin.

Ju pëlqen!

Kur udhëzohen, qentë nuhatin dhe ndalojnë përpara kampionit të infektuar nga virusi. Për të sinjalizuar se ata kanë identifikuar kampionin Covid-19 ata ose tundin bishtin ose ulen.

Metoda e përdorur për të stërvitur këta qen quhet Metoda Arcon e cila u krijua nga Jaime Parejo në 1994. (Euronews)

Lexo po ashtu:  Porsche, elektrike në 1 dekadë! Planifikon të elektrifikojë mbi 80% të makinave, përjashtuar 911
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!