Shpresë e re në luftën kundër pandemisë nga koronavirusi vjen nga Argjentina, ku disa mjekë po studiojnë një ilaç të ri të bazuar në antitrupat e kuajve, ndërsa kanë injektuar te një kampion prej tyre protesinën e Covid

“Serumi që do të përftohet ka një kapacitet prej 20 deri 100 herë më të lartë se mesatarja e plazmës konvulsive për të neutralizuar koronavirusin”, janë shprehur studiuesit. “Pas 20 ditësh do të fillojmë testet klinike te 250 pacientë në 15 spitale dhe klinika private në zonën metropolitane të Buenos Aires” , shpjegon Fernando Goldbaum drejtori shkencor i studimit. Deri tani në Argjentinë janë regjistruar 39 570 taste infeksioni Covid dhe 979 vik tima.

Ndoshta ju pëlqen!/MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike! FOTO: No copyright infringement is intended.