Rastet e COVID-19 po pushtojnë Europën edhe një herë duke sjellë për pasojë ndryshime të masave në të gjithë kontinentin, nga një bllokim kombëtar në Austri tek Mbretëria e Bashkuar ku ekzistojnë vetëm kufizime të lehta.

Shqetësimet për variantin e ri Omicron të zbuluar në Afrikën e Jugut kanë nxitur shumë vende europiane të frenojnë udhëtimet. Organizata Botërore e Shëndetësisë paralajmëroi në nëntor se Europa dhe Azia Qendrore mund të përballen me 700,000 vdekje të tjera nga COVID-19 deri më 1 mars.

Ligjvënësit gjermanë do të diskutojnë masat e reja të mundshme të COVID-19 të enjten (2 dhjetor) që mund të rezultojnë në mbylljen totale të vendit. Kjo vjen pasi një gjykatë e lartë gjermane mbështeti masat e vendosura nga qeveria për të trajtuar infeksionet e larta të të gjitha kohërave COVID-19. Gjykata Kushtetuese Federale zbuloi se një shtetrrethim dhe mbyllja e shkollave ishin në përputhje me kushtetutën e vendit. Gjermania është përballur me një rritje të rasteve, duke raportuar më shumë se 67,000 raste të reja në 24 orë të mërkurën.

Ju pëlqen!

Bllokimi i Austrisë është zgjatur zyrtarisht deri më 11 dhjetor, siç ishte planifikuar, mes shenjave se masat po ndihmojnë në uljen e një niveli të lartë të infeksionit me koronavirus. Dyqanet thelbësore që u lejuan të hapen deri në orën 21:00, megjithatë, do të duhet të mbyllen në orën 19:00 duke filluar nga e enjtja.

Vendi filloi ​​bllokimin të hënën më 22 nëntor, duke u bërë vendi i parë i BE-së që merr një masë të tillë përballë ringjalljes së COVID-19. Kancelari konservator Alexander Schallenberg ka thënë gjithashtu se vaksinimi do të bëhet i detyrueshëm nga 1 shkurti. Autoritetet në Austri thanë më 17 nëntor se udhëtarët do të duhet të tregojnë një test negativ PCR kur të hyjnë në vend.

Mekuli Press është në prag të mbylljes. Kemi nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. Na ndihmo sot edhe me vetëm 1 Euro! - FOTO: No copyright infringement is intended.