Rastet e COVID-19 po pushtojnë Europën edhe një herë duke sjellë për pasojë ndryshime të masave në të gjithë kontinentin, nga një bllokim kombëtar në Austri tek Mbretëria e Bashkuar ku ekzistojnë vetëm kufizime të lehta.

Shqetësimet për variantin e ri Omicron të zbuluar në Afrikën e Jugut kanë nxitur shumë vende europiane të frenojnë udhëtimet. Organizata Botërore e Shëndetësisë paralajmëroi në nëntor se Europa dhe Azia Qendrore mund të përballen me 700,000 vdekje të tjera nga COVID-19 deri më 1 mars.

Ligjvënësit gjermanë do të diskutojnë masat e reja të mundshme të COVID-19 të enjten (2 dhjetor) që mund të rezultojnë në mbylljen totale të vendit. Kjo vjen pasi një gjykatë e lartë gjermane mbështeti masat e vendosura nga qeveria për të trajtuar infeksionet e larta të të gjitha kohërave COVID-19. Gjykata Kushtetuese Federale zbuloi se një shtetrrethim dhe mbyllja e shkollave ishin në përputhje me kushtetutën e vendit. Gjermania është përballur me një rritje të rasteve, duke raportuar më shumë se 67,000 raste të reja në 24 orë të mërkurën.

Lexo po ashtu:  “Të flasim si diplomatë e të veprojmë si patriotë”, Kurti në mbledhjen e dy qeverive: Fati ynë është në BE, duhët t’i forcojmë dy shtetet. Patriotizëm është…
Ju pëlqen!

Bllokimi i Austrisë është zgjatur zyrtarisht deri më 11 dhjetor, siç ishte planifikuar, mes shenjave se masat po ndihmojnë në uljen e një niveli të lartë të infeksionit me koronavirus. Dyqanet thelbësore që u lejuan të hapen deri në orën 21:00, megjithatë, do të duhet të mbyllen në orën 19:00 duke filluar nga e enjtja.

Vendi filloi ​​bllokimin të hënën më 22 nëntor, duke u bërë vendi i parë i BE-së që merr një masë të tillë përballë ringjalljes së COVID-19. Kancelari konservator Alexander Schallenberg ka thënë gjithashtu se vaksinimi do të bëhet i detyrueshëm nga 1 shkurti. Autoritetet në Austri thanë më 17 nëntor se udhëtarët do të duhet të tregojnë një test negativ PCR kur të hyjnë në vend.

----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!