Kanë qenë të rekomanduara më parë, kur virusi kishte ende të panjohura por tani apeli i ekspertëve është që kamerierët që mbajnë dorezat për 8 orë me mire të mos ti vendosin fare.

Kreu i urgjencës Skënder Brataj dhe mjeku pneumolog Arjan Mezini bënë apel që të mos i përdorin për dy arsye.

‘Dorashkat kamarierët të mos i përdorin nese nuk i ndërrojnë dot sa herë i shërbejnë një klienti. Duke vepruar keshtu ai mund të bëhet burim kryesor transmetimi. Ato kanë qenë të rekomanduara, jo të detyruara. Edhe kur shkoj vetë ne kafe i them atij që më shërben ushqimin: hiqi dorezat’, tha Brataj.

Ju pëlqen!

Ndërsa mjeku Mezini shtoi një arsye tjetër: ‘Janë dhe burim dermatitesh për vetë njerëzit. Të mbash tetë orë dorashkat krijon sëmundje të lëkurës’.

Mjekët apeluan për distancim dhe thanë se nuk është problem pirja e kafesë në filxhanë që lahen me mbi 80 gradë dhe sa kohë tregon kujdes personal, me higjienë dhe distancim fizik.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!