“Një fëmijë i vogël teshtin. Nuk mund të jem i sigurt, por mendoj se ai ishte kinez. Oh dreq” Unë dëgjova këtë në një kafene në aeroportin e Kuala Lumpur.  Unë isha duke shkuar në qytetin Ho Chi Minh disa ditë pasi qeveria kineze kishte vendosur një ndalim udhëtimi nga Wuhan, burimi i shpërthimit të koronavirusit. Nuk ishte e mundshme që fëmija i vogël që teshtinte të ishte nga Ëuhan ose ishte infektuar me koronavirus.

Megjithatë, ky zotëri nuk mund të ndihmonte asgjë veçse të shqetësohej. Nga zëri i tij i furishëm, duket se ai do të ketë disa javë stresuese në kërkim të simptomave të koronavirusit.  Ky udhëtar i zgjuar nuk është vetëm.  Bota aktualisht është e kapur me panik në potencialin e një pandemie koronavirus.

Shtrohet pyetja: A është e justifikuar frika nga një pandemi e koronavirusit?

Ju pëlqen!

Ju jeni më të rrezikuar nga gripi i zakonshëm

Më 31 Janar 2020, 170 njerëz dihet se kanë vdekur nga koronavirusi në Wuhan me 8.246 njerëz të diagnostikuar.  Mbi 99.9% të rasteve të koronavirusit ndodhen në Kinë, me një numër të vogël rastesh të raportuara diku tjetër Coronavirus nga Wuhan duket të jetë vdekjeprurës, por kështu është pothuajse çdo virus tjetër që dimë.

Për ta vënë këtë në kontekst, në kohën e shkrimit të këtij artikulli, askush jashtë Kinës nuk ka vdekur nga virusi. Mirëpo shumë njerëz kanë vdekur nga gripi i zakonshëm.  Sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, gripi ka rezultuar në mes 9 milion dhe 45 milion sëmundje, me 140,000 dhe 810,000 shtrime në spital dhe me 12,000 dhe 61,000 vdekjeve në Shtetet e Bashkuara çdo vit nga viti 2010.

Duke marrë numrat më të ulët, mund të vlerësojmë se gjatë janarit të vitit 2020, 775,000 ishin prekur nga gripi në Shtetet e Bashkuara. Nga ata njerëz, rreth 11.500 njerëz u shtruan në spital dhe 1.000 njerëz vdiqën.

Nëse jeni duke e lexuar këtë shkrim jashtë Kinës, ju keni më shumë shanse të vdisni nga gripi i zakonshëm sesa nga Koronavirusi.

I ftohti i zakonshëm nuk shkakton histeri masive

Ju do të prisni që ndikimi i ftohjes së zakonshme të shkaktojë histerinë masive kur krahasohet me ndikimin e koronavirusit.

Disa njerëz do të thonë se shpërthimi i koronavirusit është potencialisht më i dëmshëm sepse është i ri. Ne nuk kemi një vaksinë kundër tij dhe sistemet tona imunitare janë më pak të pajisura për t’u marrë me të. Krahasimi më i afërt me shpërthimin e koronavirusit është për rrjedhojë shpërthimi i SARS nga 2003. Në atë kohë, zyrtarët kinezë të shëndetit paralajmëruan se virusi mund të përjetojë ndryshime në formë dhe të bëhet më vdekjeprurëse. Megjithatë viruset mutatizohen për tu bërë më pak vdekjeprurëse duke ruajtur mjedisin mikëpritës.

Fakti është se ka pasur gjithsej 8,098 raste të SARS, nga të cilët 774 njerëz vdiqën. Pastaj sëmundja u zhduk.  Shtetet e Bashkuara kishin 75 raste dhe 0 vdekje.

Frika përhapet shumë lehtë

Mjeku koreano-amerikan Dr. Joon Yun sugjeroi se ekziston një kërcënim edhe më i përhapur sesa koronavirusi: frika nga koronavirusi. Ai parashikon që numri i njerëzve të prekur nga frika e koronavirusit ka tejkaluar 100 milion vetëm në Shtetet e Bashkuara. Frika nga koronavirus është “shumë ngjitëse, dhe madje edhe një ekspozim i shkurtër ndaj dikujt të prekur mund të prodhojë këtë gjendje.”

Spitalet kanë qenë të stërngarkuar nga njerëz që mendojnë se po zbresin me të (kur ka pasur raste që ata kanë qenë një rast normal i gripit ose një ftohjeje e zakonshme) dhe linjat urgjente të dedikuara për këtë qështje po bombardohen me thirrje. Ne e dimë që vënia e shërbimeve të kujdesit shëndetësor nën më shumë presion  se zakonisht është e rrezikshme, sepse e largon këtë shërbim nga ata për të cilët kanë vërtetë nevojë.

Përtej rrezikut të ofruesve të shumtë të kujdesit shëndetësor, ekzistojnë shqetësime se ekonomia globale po ndikohet nga kjo valë frike. Stoqet në të gjithë botën janë bërë të paqëndrueshme, pasi blerësit e tregut përballen me pasiguri për atë që do të ndodhë më pas. Kina është ekonomia e dytë më e madhe në botë tani. Kur ajo vuan, gërvishtjet ndjehen nga të gjithë ne.

Në vitin 2003, epidemia e SARS shkaktoi një recesion në të gjithë Azinë që preku miliona jetë. Fabrikat u mbyllën, disa prej tyre përgjithmonë. Shkollat ​​u mbyllën dhe udhëtimet u ndaluan. Pasoja ekonomike u vlerësua në rreth 33 miliardë dollarë.

Racizmi kundër kinezëve po rritet

Përveç kostove ekonomike të frikës së koronavirusit, ekziston një tjetër pasojë fatkeqe: racizmi ndaj kinezëve.  Njerëzit në vende të caktuara përfshirë Korenë e Jugut, Malajzinë, Mbretërinë e Bashkuar dhe Kanada po raportojnë përhapjen e racizmit antikinez.

Sam Phan, një student në Universitetin e Mançesterit, shkroi në Guardian “Këtë javë, etnia ime më ka bërë të ndjehem sikur isha pjesë e një mase kërcënuese dhe të sëmurë. Më shihnin si dikush që mbart virusin vetëm për shkak të races. Vetë kjo është raciste.”

Historia përsëritet

Nëse hedhim një vështrim të shpejtë në histori, mund të shohim se frika e koronavirusit nuk është asgjë e re.  Ebola, gripi i derrit H1N1, SARS dhe shumë epidemi të tjera në historinë e fundit kanë shkaktuar të gjithë frikë të fortë dhe paqëndrueshmëri socio-ekonomike si rezultat i zhurmës në media.

Dr. Joon Yun thotë se “Ajo që ne dimë është se ky grip është një sëmundje proteze që mund të shfaqet si beninje, ashtu edhe nga sëmundjet e plagës. Ky dualizëm i jep asaj një prirje të pazakontë për të stokuar dhe përhapur frikën duke shkatërruar instiktin e tufës te njerëzit, veçanërisht në epokën e mediave sociale kur gjallëria e frikës tejkalon gjallërinë e lidhjes së virusit.”

Kjo, mendoj, nënvizon dy pika kryesore që duhet të kemi parasysh.

Së pari, nuk keni gjasa të infektoheni me koronavirus. Së dyti, ndoshta jeni tashmë të infektuar nga frika e koronavirusit. Daljet mediatike dhe media sociale po na lejojnë të përhapim frikën, të krahasojmë simptomat dhe të bindim veten se jemi në një skenar të fundjavës.  Frika prodhon klikime më shumë se gjithçka dhe botuesit kanë një perspektivë të ekuilibruar të bazuar në realitet.

Në fund të fundit, pika kryesore është kjo: Mbani qetësinë. Mos u frikësoni. Bëni një pushim nga lajmet nëse kjo ju bën të ndiheni në ankth. Nëse jeni në panik sa herë që nuhatni ose teshtitni, bëni pak kohë dhe lërini trupin tuaj të shërojë ashtu siç bën natyrisht herë të tjera kur mund të keni një ftohje.

Askush nga ne nuk mund të kontrollojë vetë rrjedhën e një bujë mediatike – por nëse ne të gjithë lexojmë lajmet me pak, së bashku ne mund të ngadalësojmë përhapjen e frikës së koronavirusit.

Ndoshta ju pëlqen!/MekuliPress/ Nëse keni shijuar këtë artikull, ndajeni atë me familjen dhe miqtë tuaj! MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike!