Dashamirët e çokollatës do të përballen me një rritje të fortë dhe të ndjeshme çmimit për shkak të kostove të larta të kakaos. Çmimet e çokollatës janë rritur me 14% vitin e kaluar, treguan të dhënat nga baza e të dhënave të inteligjencës së konsumatorit NielsenIQ. Dhe sipas disa vëzhguesve të tregut, ato do të rriten më tej për shkak të furnizimeve të tendosura të kakaos, që është një komponent i rëndësishëm i ushqimit shumë të dashur.

“Tregu i kakaos ka përjetuar një rritje të jashtëzakonshme të çmimeve … Ky sezon shënon deficitin e dytë radhazi, me stoqet fundore të kakaos që pritet të zvogëlohen në nivele jashtëzakonisht të ulëta,” tha Sergey Chetvertakov, Analisti Kryesor i S&P Global Commodity Insights.

Çmimet e kakaos të premten u rritën në 3,160 dollarë për ton metrikë, më e larta që nga 5 maji 2016. Malli u tregtua për herë të fundit me 3,171 dollarë për ton metrikë. Chetvertakov shtoi se ardhja e fenomenit të motit El Nino parashikohet të sjellë reshje më të ulëta se mesatarja dhe erëra të fuqishme Harmattan në Afrikën Perëndimore, ku kultivohet kryesisht kakao. Bregu i Fildishtë dhe Gana përbëjnë më shumë se 60% të prodhimit të kakaos në botë.

Lexo po ashtu:  Komedia e Partive Politike!
Ju pëlqen!

El Nino është një fenomen i motit që zakonisht sjell kushte më të nxehta dhe më të thata se zakonisht në Oqeanin Paqësor tropikal qendror dhe lindor. Chetvertakov parashikon që tregu i kakaos mund të dëmtohet nga një tjetër deficit në sezonin pasues, i cili zgjat nga tetori deri në shtator të vitit të ardhshëm. Dhe kjo do të thotë që çmimet e së ardhmes së kakaos mund të rriten deri në 3600 dollarë për ton metrikë, sipas vlerësimeve të tij.

“Unë besoj se konsumatorët duhet të përgatiten për mundësinë e çmimeve më të larta të çokollatës,” tha ai, pasi prodhuesit e çokollatës janë të detyruar të kalojnë kostot më të larta të prodhimit tek konsumatorët pasi ato vazhdojnë të shtrydhen nga rritja e kostove të lëndëve të para, rritja e shpenzimeve të energjisë dhe rritja e normave të interesit.

Një pjesë e madhe e asaj që shkon në prodhimin e një çokollate është gjalpi i kakaos, i cili gjithashtu ka parë një rritje prej 20.5% të çmimeve nga viti në ditë, sipas bazës së të dhënave të çmimeve të mallrave ushqimore Mintec. “Meqenëse çokollata përbëhet kryesisht nga gjalpë kakao, me pak pije kakao të përfshirë në të errët ose qumësht, çmimi i gjalpit është reflektimi më i drejtpërdrejtë i mënyrës se si do të lëviznin çmimet e çokollatës”, tha Andrew Moriarty, drejtori i Commodity Insights në Mintec.

Lexo po ashtu:  Frashër Demaj i kundërpërgjigjet Shkëlzen Gashit, i quan gënjeshtra deklarimet e tij

Ai shtoi se konsumi i kakaos është “afër rekordeve në Europë”. Rajoni është importuesi më i madh në botë i mallrave. Sheqeri, një tjetër përbërës kryesor i çokollatës, po sheh gjithashtu rritje të çmimeve duke arritur nivelin më të lartë të 11 viteve në prill. “Të ardhmet e sheqerit vazhdojnë të gjejnë mbështetje nga shqetësimet e vazhdueshme të furnizimit në Indi, Tajlandë, Kinë kontinentale dhe Bashkimin Europian, ku kushtet e thatësirës kanë goditur të korrat,” tha një raport i njësisë kërkimore të Fitch Solutions, BMI, i datës 18 maj. Dhe si e tillë, çmimet e larta të çokollatës nuk pritet të ulen së shpejti.

Mes varieteteve të ndryshme të çokollatës, çmimet e çokollatës së zezë thuhet se do të jenë më të goditurat. Çokollata e zezë përbëhet nga më shumë lëndë të ngurta kakao në krahasim me homologët e saj të çokollatës së bardhë dhe qumështit, që përmban rreth 50% deri në 90% lëndë të ngurta kakao, gjalpë kakao dhe sheqer.

Edel Strazimiri

----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!