Coca-Cola tha të enjten se do të shkurtojë 2,200 vende pune si pjesë e një ristrukturimi ndërsa përgatitet për një treg më të mirë pas-pandemisë në 2021 pas rënies së shitjeve të këtij viti.

Zvogëlimi, i fundit nga një kompani e madhe amerikane mes pandemisë, do të ndikojë rreth 2.6% të fuqisë punëtore globale të Coca-Cola dhe do të eleminojë 1,200 vende pune në SHBA, tha një zëdhënës i kompanisë.

“Puna jonë transformuese ishte në zhvillim e sipër përpara pandemisë,” tha ai. “Pandemia nuk ishte një shkak për këto ndryshime, por ka qenë një katalizator që kompania të lëvizë më shpejt.”

Ju pëlqen!

Masa vjen pas njoftimit nga Coca-Cola në gusht të planeve për të modernizuar operacionet, duke zbritur në 9 njësi nga 17 ndërsa zhvendos stafin në një përpjekje për të promovuar markat e saj më premtuese.

Kompanitë e tjera të mëdha amerikane gjithashtu kanë njoftuar shkurtime të konsiderueshme të vendeve të punës në javët e fundit duke përfshirë siguruesin Allstate, gjigantin e naftës ExxonMobil, American Airlines dhe United Airlines.

Mekuli Press është në prag të mbylljes. Vetëfinancohemi! Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMONA sot me vetëm 1 Euro!