Për herë të parë, “Njeriu i Vitit” në revistën amerikane “Time” ishte jo-njeri. Ky titull nderi iu dha kompjuterit “për ndikimin e madh për mirë a të keq në jetën njerëzore”.

Ky rast shënon herën e parë që redaktorët e përzgjedhin një fitues jo njeri.

Në përshkrimin e revistës flitet për epokën e kompjuterit i cili shihet si forcë e madhe në jetën moderne. Ishin 80% e amerikanëve që mendonin se kompjuteri do të ishte në një të ardhme të afërt aq i zakonshëm sa edhe televizori apo lavatriçja.

Ju pëlqen!

2 vite më parë, më 1980 sipas “Time”, 724.000 kompjuterë personalë u shitën në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Ky numër u rrit ndjeshëm më pas, duke arrit shifrën e 1.4 milionëve kompjuterëve të shitur.

Lexo po ashtu:  Gjermania pa viktima të koronavirusit për 24 orë
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!