Ambasadorja e Kosovës në SHBA, Vlora Çitaku, në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit ku po diskutohet lidhur me Raportin e Sekretarit të Përgjithshëm për punën tremujore të këtij misioni në Kosovë, ka thënë se Kosova është e gatshme për dialog.

Çitaku tha se Serbia po e vështirëson dialogun.

“U tha se Kosova po vë pengesa. Kosova e dëshiron dialogun, por Serbia po vë pengesa. Po ashtu Kosova po i zbaton marrëveshjet përveç Asociacionit që synohet të ketë kompetenca ekzekutive, e mos të flasim për disa marrëveshje tjera si ajo për energjinë”, ka thënë ajo.

Ju pëlqen!

Çitaku ka përmendur edhe deklratën e e kryeministrës serbe, për kosovarët që kishte thënë se janë njerëz të ardhur nga mali.

Ajo ka thënë se do të donte t’i dëgjonte edhe në OKB këto deklarata.

“Do të dëshiroja t’i dëgjoja ata që t’i përsërisin këto deklarata për burrat e gratë e Kosovës që na bëjnë krenarë në art, sport e fusha tjera. Po ashtu para familjeve të martirëve që bënë sakrificën e fundit për lirinë. Fjalët që fliten jashtë dhe mendimet brenda për popullin e Kosovës, është se ne kurrë nuk do të rreshtohemi nga Serbia. Kjo dhomë nuk do të shpërqendrohet nga nxitësit e urrejtjes. Republika e Kosovës asnjëherë nuk dot ë ndalojë rrugëtimin e saj për paqe me fqinjët tanë, duke përfshirë Serbinë. Ejani vizitojeni Kosovën dhe shihni me sytë tuaj përparimin që kemi bërë. Shihni bjeshkët tona për të cilët ne jemi krenar nga vijmë”, ka thënë ajo. /www.mekuliPress.com/  – Shpërndaje dhe Pëlqeje gazetën MekuliPress

Mekuli Press është në prag të mbylljes. Kemi nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. Na ndihmo sot edhe me vetëm 1 Euro! - FOTO: No copyright infringement is intended.