Miliarderi George Soros ka thënë se do të investojë 1 miliard dollarë për të krijuar një universitet global për të luftuar qeveritë autoritare dhe ndryshimin e klimës, duke i quajtur ato sfida binjake që kërcënojnë mbijetesën e qytetërimit tonë.

Rrjeti i Universitetit të Shoqërisë së Hapur do të ofrojë një platformë ndërkombëtare për mësimdhënie dhe kërkime, tha 89-vjeçari të enjten në Forumin Ekonomik Botëror në Davos, Zvicër. Universiteti do të fillohet përmes një partneriteti të Universitetit të Europës Qendrore të mbështetur nga Soros dhe Bard College.

“Si strategji afatgjatë, shpresa jonë më e mirë qëndron në qasjen në arsim cilësor, konkretisht një edukim që forcon autonominë e individit duke kultivuar mendimin kritik dhe duke theksuar lirinë akademike,” tha Soros.

Ju pëlqen!

Në fjalimin e tij në një sesion pyetjesh dhe përgjigjesh vijuese, Soros mbuloi një gamë të gjerë çështjesh, duke përfshirë ekonominë e “mbinxehur” amerikane, mbizotërimin e Facebook Inc. dhe sundimin autokratik të Xi Jinping, Narendra Modi, Jair Bolsonaro dhe Donald Trump, të cilin ai e quajti një “hajdut dhe narcisist ekstrem”.

“Duke marrë parasysh emergjencën e klimës dhe trazirat në të gjithë botën, nuk është ekzagjerim të thuash që viti 2020 dhe vitet e ardhshme do të përcaktojnë jo vetëm fatin e Xi dhe Trump, por edhe fatin e botës,” tha ai. Soros gjithashtu kritikoi edhe një herë Facebook-un për dështimin e saj me rregullat në rrjetin e mediave sociale.

Trump, tha ai, është përgjegjës për mbinxehjen e ekonomisë. “Një ekonomi e mbinxehur nuk mund të mbahet e vluar për shumë kohë,” tha ai.

Ai gjithashtu denoncoi gjigantët e mediave sociale përfshirë Facebook dhe Google, duke thënë se ato duhet të rregullohen. Vitin e kaluar ai i krahasoi ata me kompanitë e lojërave të fatit që nxisin varësinë midis përdoruesve dhe tha që ata shfrytëzojnë të dhënat që kontrollojnë.

Soros është një mbështetës i hershëm dhe mbështetës financiar i kauzave përparimtare dhe politikanëve demokratë, ai është bërë objektiv i aktivistëve të krahut të djathtë. Soros mbylli fondin e tij mbrojtës dhe e shndërroi firmën e tij në një zyrë familjare. Menaxhimi i Fondit Soros prej 25 miliardë dollarësh tani administron më së shumti pará për Themelimet e Shoqërisë së Hapur, një rrjet mbarë botëror i filantropive. (Euronews)

Edel Strazimiri

Ndoshta ju pëlqen!/MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike! FOTO: No copyright infringement is intended.