Kanceri është shkaku i dytë më i zakonshëm i vdekjes në Shtetet e Bashkuara, pas sëmundjes së zemrës.

Kanceri ndikon thellësisht në mënyrën se si qelizat tona rriten dhe ndahen, duke i ndryshuar. I gjithë kanceri është rezultat i dëmtimit ose mutacioneve gjenetike në ADN-në tonë. Por ne gjithashtu dimë se marrja e substanca të caktuara, ngrënia e gjërave specifike dhe madje përdorimi i disa llojeve të plastikës rrit rrezikun e zhvillimit të kancereve vdekjeprurëse.

Këtu janë disa kancerogjenë të njohur:

 • Sheqer
 • Ushqimet e përpunuara
 • Duhani
 • Ekspozimi i pambrojtur në dielli
 • Kimikatet toksike në punë
 • Turni i natës, pasi ndryshon ritmin natyral të trupit të njeriut
 • Arseniku
 • Mish i grirë dhe zgara
 • Qymyrguri
 • Alkooli
 • Mbetjet e naftës që dalin nga makina
 • Mishi i përpunuar si proshutë dhe sallam
 • Asbesti
 • Glyphosate, një vrasës i barërave të këqija që përdoret nga shumë fermerë
 • Pilula të kontrollit të lindjes dhe estrogjenet
 • Ndotja e ajrit
Ju pëlqen!

Burimi: Business Insider

Lexo po ashtu:  Organizata Botërore e Shëndetësisë e shpall koronavirusin: një pandemi. Çfarë simbolizon?
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!