Shumica e njerëzve janë të vetëdijshëm për atë që duhet të përfshijë një dietë e shëndetshme. Por gjatë shtatzënisë, kërkesat e trupit ndryshojnë, duke nënkuptuar nevojën për proteina shtesë, vitamina dhe minerale.

Në të vërtetë, gjatë tremujorit të dytë dhe të tretë, trupi mund të ketë nevojë për një shtesë prej 300-500 kalorish çdo ditë për të përmbushur nevojat kalorike të nënës dhe fëmijës së palindur. Nëna do të ketë nevojë për përafërsisht të njëjtën sasi kalorike ekstra çdo ditë pas lindjes, gjatë muajve të parë të dhënies së gjirit.

Duke analizuar shumë lëndë ushqyese që kërkohen gjatë shtatzënisë, ne kemi përgatitur një listë të ushqimeve që nënat shtatzëna duhet të hanë gjatë një jave të rregullt.

Javët e hershme

© Depositphotos.com © Depositphotos.com © Depositphotos.com © Depositphotos.com © Depositphotos.com
Ju pëlqen!

Gjatë javës së para të shtatzënisë, ajo që do të hani do të shërbejë si rezervë ushqyese për ju dhe fëmijën tuaj. Prandaj është e rëndësishme të konsumoni të gjitha ushqimet e nevojshme.

Ushqimet e pasura me acid folik janë gjëja e duhur për të ngrënë në këtë fazë pasi ato ndihmojnë në zhvillimin e hershëm të shpinës.

Zarzavatet gjithashtu mund të ndihmojnë në lehtësimin e sëmundjes së mëngjesit pasi ato janë të pasura me magnez.

– sallatë
– brokoli
– vezë
– bishtajore

Java e 4 deri në 12

© Depositphotos.com © Depositphotos.com © Depositphotos.com © Depositphotos.com © Depositphotos.com

Rreth javës së 6-të të shtatzënisë, qelizat e kuqe të gjakut të foshnjës fillojnë të formohen dhe zemra e saj fillon të pompojë. Në këtë fazë, ju duhet të konsumoni ushqime të pasura me hekur për të ndihmuar procesin.

Hekuri i gjetur në ushqimet jo-vegjetariane pranohet më lehtë nga trupi, megjithatë, nëse jeni vegetariane, mund të përshpejtoni procesin e thithjes së hekurit duke pirë lëngje frutash si lëngu i portokallit që janë të pasura me vitaminë C.

 •  bulmet
 • mish
 • fruta deti

Deri në fund të tremujorit të parë, truri i foshnjës fillon të zhvillohet më shpejt se çdo pjesë tjetër e trupit. Ushqimet e pasura me acid yndyror omega-3 dhe DHA në këtë fazë do të sigurojnë ushqyes të nevojshëm për të ndihmuar në këtë proces.

 • skumbri
 • sardelet
 • shtojca të vitaminës prenatale që përmbajnë EPA ose DHA

Javët 13 deri në 28

© Depositphotos.com © Depositphotos.com © Depositphotos.com © Depositphotos.com © Depositphotos.com

Kjo është një fazë vendimtare ku foshnja po zhvillohet me shpejtësi. Keni nevojë për shumë lëndë ushqyese në këtë kohë.

Beta-karoten dhe DHA për sytë

 • Karrota
 • patate e embel
 • spinaq
 • skumbri
 • sardele

Kalciumi për zhvillimin dhe përforcimin e eshtrave

 • qumësht
 • kos
 • djathë

Vitamina D për të ndihmuar absorbimin e kalciumit

 • sardele
 • qumësht i fortifikuar

Zink për prodhimin, riparimin dhe funksionimin e ADN-së

 • mish i kuq
 • bathë
 • arra
 • drithëra
 • produktet e qumështit

Javët 29 deri në 40

© Depositphotos.com © Depositphotos.com © Depositphotos.com © Depositphotos.com © Depositphotos.com

Teksa i afroheni javëve të fundit të shtatzënisë, ka shumë gjëra që duhet të shtoni në dietën tuaj.

Vitamina K për të ndihmuar me mpiksjen e gjakut:

 • lakër jeshile
 • spinaq
 • brokoli
 • lulelakër

Kalcium dhe magnez për kocka më të forta:

 • qumësht
 • djathë
 • bishtajore
 • avokado
 • banane
 • mjedër

Selen për funksion të shëndetshëm të mushkërive

 • arra braziliane
 • vezë
 • oriz kaf

Pas lindjes

© Depositphotos.com © Depositphotos.com © Depositphotos.com © Depositphotos.com © Depositphotos.com

Është shumë e rëndësishme të kujdeseni për veten pas lindjes. Ajo që do të hani, do të ndikojë në lëndët ushqyese që fëmija merr përmes gjirit. Plus, është e rëndësishme ta mbani veten të shëndetshme.

Bakri për të ndihmuar në reduktimin e inflamacionit:

 • farat e susamit
 • bajamet
 • arra

Beta-karoten ndihmon në zhvillimin e syve të një fëmije. Sytë e një fëmije vazhdojnë të zhvillohen deri në 6 muaj pas lindjes. Pra, ushqimi i pasur me beta-karoten do të mundësojë që foshnja të korrë përfitimet e saj përmes gjirit.

 • karotat
 • patatet e ëmbla

Ushqimet me kalori të lartë janë të rëndësishme! Gratë kanë nevojë për rreth 300 kalori shtesë çdo ditë gjatë muajve të parë të ushqyerjes me gji.

Shpërndani këtë artikull me të gjithë miqtë tuaj shtatzënë dhe anëtarët e familjes dhe na tregoni në koment se çfarë ushqyesish të tjerë dhe ushqime keni konsumuar gjatë shtatzënisë. /MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress

Ndoshta ju pëlqen!/MekuliPress/ Nëse keni shijuar këtë artikull, ndajeni atë me familjen dhe miqtë tuaj! MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike!