Kivi: A e dini se kivi ka më shumë vitaminë C se portokalli? Kivit janë ushqime të dobishme për shëndetin e lëkurës, sepse vitamina C është një antioksidant i fuqishëm që ndihmon në eliminimin e radikaleve të lira në qeliza. Disa studime tregojnë se vitamina C mbron lëkurën nga dëmtimi UV, ndihmon në prodhimin e kolagjenit dhe e bën lëkurën më të hidratuar. Burime të tjera të vitaminës C përfshijnë rrush pa fara të zeza, boronicat, agrumet, specat e kuq, majdanoz, luleshtrydhet dhe brokoli.

Avokado: Ato janë burime të mira të vitaminave C dhe E, të cilat janë dy nga antioksidantët e shumtë që ndihmojnë në mbrojtjen e qelizave nga dëmtimi. Avokadot gjithashtu përmbajnë luteinë dhe zeaxanthin, të cilat disa studime të hershme tregojnë se ndihmojnë në përmirësimin e tonit të lëkurës. Dhe avokadot janë të pasura me yndyra të pangopura, të cilat (si yndyrnat dhe vajrat e tjera) ndihmojnë trupin tuaj të absorbojë disa vitamina, duke përfshirë A, D, E dhe K.

Lakër, Spinaq: Në të vërtetë, çdo jeshile me gjethe është një fuqi ushqyese e gjithanshme. Ju do të merrni një alfabet virtual të vitaminave prej tyre, duke përfshirë shumë antioksidantë që janë miqësorë me lëkurën. Disa studime tregojnë se njerëzit që hanë dy deri në tre racione në javë perime me gjethe kanë më pak gjasa të zhvillojnë kancer të lëkurës.

Lexo po ashtu:  Ja pse nuk duhet t’i lani dhëmbët direkt pas ngrënies
Ju pëlqen!

Kosi: Jo vetëm që është i mbushur me proteina, por është gjithashtu i mbushur me probiotikë. Probiotikët janë baktere të gjalla, miqësore që ndihmojnë në luftimin e inflamacionit, duke përfshirë inflamacionin që përkeqëson kushtet e lëkurës si puçrrat, dermatiti atopik dhe psoriasis. Probiotikët gjithashtu ndihmojnë me rënien e lëkurës dhe rritjen e hidratimit të lëkurës.

Çaji jeshil: Çaji jeshil është i mbushur me polifenole, një lloj antioksiduesi që gjendet në gjethet e çajit. Polifenolet ndihmojnë në uljen e sasisë së sebumit (vajit) që prodhon trupi, dhe disa prova tregojnë se kjo e bën çajin jeshil një opsion të mirë për të trajtuar aknet. Çaji jeshil gjithashtu përmban flavonoid. Një studim tregon se do të merrni më shumë flavonoid nga çaji jeshil nëse e zhytni në ujë të ftohtë për një kohë të gjatë.

Vaj ulliri: Kur është pjesë e një diete të rregullt, vaji i ullirit dihet se ndihmon në frenimin e inflamacionit. Kjo mund të jetë për shkak të antioksidantëve në vajin e ullirit, disa prej të cilëve janë duke u studiuar për përdorim në produkte për të frenuar ekzemën dhe psoriazën. Nga më shumë se 200 lloje të përbërjeve kimike që gjenden natyrshëm në vajin e ullirit, llojet kryesore të antioksidantëve në vajin e ullirit quhen fenole.

Lexo po ashtu:  Vaji i ullirit – Si kurë për tensionin, zemrën dhe diabetin

Karrota: Një zgjedhje e mirë, këto perime janë të pasura me beta-karoten, e cila mbron lëkurën nga rrezet e dëmshme të diellit. Beta-karoteni është ajo që u jep bimëve ngjyrën e tyre portokalli dhe gjendet në fruta dhe perime të tjera si kajsitë, pjepri, mango, papaja, kungulli dhe patatet e ëmbla. Karotat janë gjithashtu një burim i mirë i magnezit, i cili relakson nervat dhe muskujt. Mosmarrja e mjaftueshme e magnezit mund të çojë në gjumë të dobët.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!