Gjetjet e raportit të fundit të IPCC “kodi i kuq për njerëzimin” ishin shumë alarmuese. Pamjet e zjarreve në Greqi dhe përmbytjet në Itali i kanë shtyrë njerëzit të rivlerësojnë shtëpitë e tyre dikur të sigurta dhe sesi ata një ditë mund të ndikohen nga pasojat e ndryshimit të klimës.

Ka disa debate rreth asaj se cilat pjesë të planetit tonë do të bëhen të pabanueshme, nëse nuk luftojmë sa duhet krizën klimatike.

Zonat e pasura me kafshë të egra si Amazon, Miombo Woodlands në Afrikën Jugore dhe Australinë jugperëndimore do të jenë ndër vendet më të prekura në botë për speciet e kafshëve, thotë WWF.

Ju pëlqen!

Kjo është një situatë unike në të cilën disa pjesë të tokës do të pësojnë pasoja më të mëdha se vendet e tyre fqinje, pavarësisht nëse kjo është për shkak të kushteve ekstreme të motit, rritjes së nivelit të detit ose thatësirave.

Më poshtë do të gjeni vendet që përballen me kërcënimet më të mëdha klimatike në botë, dhe pse ato janë në rrezik:

Lexo po ashtu:  Gjinekologu i njohur kritika meshkujve shqiptarë: "Mbarojnë punë për 3 minuta dhe flenë 3 orë"

Nga përmbytjet – Maldive
Nga mbinxehja: Emiratet e Bashkuara Arabe
Nga ngjarjet ekstreme të motit: Japonia
Nga thatësira bujqësore: Sudani

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!