Lëngu dhe tuli i limonit përdoren më së shumti për qëllime të ndryshme, ndërsa lëkura e tij ka tendencën të hidhet dhe mos përdoret.

Megjithatë, studimet kanë përcaktuar se lëkura e limonit është e pasur me komponime bioaktive që mund të ofrojnë përfitime të shumta shëndetësore.

Mëposhtë janë të listuara disa nga përfitimet e mundshme të lekurës së limonit:

Ju pëlqen!

Vlera të larta ushqyese: Lëkura e limonit përmban një sasi të lartë të fibrave dhe vitaminës C, si dhe sasi të vogla të kalciumit, kaliumit dhe magnezit. D-limonene, një përbërës që i jep limonit aromën e tij karakteristike, gjendet gjithashtu në lëkurë dhe është përgjegjës për shumë nga përfitimet shëndetësore të këtij fruti.

Përmirëson shëndetin oral: Lëkura e limonit ka veti antibakteriale që mund të ndalojnë rritjen e mikroorganizmave përgjegjës për sëmundjet e gojës.

Përmban sasi të lartë antioksidantësh: Lëkura e limonit përmban disa antioksidantë, duke përfshirë D-limonenin dhe vitaminën C, që ju mbrojnë sistemin imunitar dhe zvogëlojnë rrezikun e sëmundjeve të ndryshme.

Mund të forcojë sistemin tuaj imunitar: Lëkura e limonit përmban flavonoidet dhe vitamina C, të cilat mund të stimulojnë sistemin imunitar të trupit për të mbrojtur shëndetin.

Lexo po ashtu:  Ushqime që duhet t’i shmangni nëse vuani nga diabeti

Mund të mbrojë shëndetin e zemrës: Flavonoidet, vitaminat C dhe pektina në lëkurën e limonit mund të nxisin shëndetin e zemrës duke uljen e niveleve të kolesterolit në gjak dhe faktorë të tjerë rreziku për sëmundjet e zemrës.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!