Të gjithë shpresojmë të plakemi shëndetshëm, duke shmangur problemet si sëmundjet e zemrës, kanceri etj.

Këto janë disa nga mënyrat që të arrini një pleqëri sa më të shëndosh.

Konsumoni pluhur hirre

Ju pëlqen!

Ka një mënyrë të thjeshtë për të rritur prodhimin e antioksidantit glutathione të mëlçisë tuaj deri në 30 përqind. Thjesht filloni ditën tuaj duke shtuar një lugë prej 20 gramësh të pluhurit të proteinës së hirrës në ‘smoothien’ tuaj të preferuar. Dy studime të fundit tregojnë se tre aminoacide në hirrë (cisteinë, glicinë dhe glutamate) stimulojnë qelizat e mëlçisë për të bërë këtë përbërje anti-plakje.

Hani brokoli

Perimet si brokoli, lulelakra, lakra dhe lakrat e Brukselit janë të mbushura me squfur, një lëndë ushqyese që ju ndihmon zemrën, mushkëritë dhe organet e tjera të palodhura të rrisin prodhimin e tyre të glutathione.

Ushtrohu rregullisht

Thjesht lëvizja e muskujve tuaj i stimulon ata të prodhojnë – dhe lëshojnë – glutathione deri në 12 orë. “Kjo është një nga arsyet që ushtrimi është kaq i mirë për ju – rrit sasinë e glutathione që qarkullon në të gjithë trupin tuaj,” thotë Mark Hyman, M.D., autor i Ultrametabolism. Synoni të vendosni 30 minuta ushtrime aerobike në rutinën tuaj të përditshme, ose të zgjidhni 20 minuta stërvitje të forcës tre herë në javë.

Lexo po ashtu:  Mbi gjysma e trupit tonë nuk është njerëzor
----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!