Cilat janë interesat strategjikë të Serbisë në raport me Kosovën?

1. Të konfirmojë se Kosovës i mungojnë prerogativat e shtetit: kufiri i palëvizshëm, kontrolli i territorit, njohja ndërkombëtare. Për këtë përdor cilindo që është i gatshëm të ofrojë fleksibilitet në këmbim të shpërblimeve.

2. Të shfaqë Kosovën si fajtore për shkelje të të drejtave njerëzore e të minoriteteve, si provokatore, si vend ku lulëzon korrupsioni, mafia e krimi. Për këtë përdor mediat e saj, por edhe rrjetin mediatik e diplomatik të trashëguar nga Jugosllavia, si dhe influencën e klientëve të oligarkëve serbë e rusë, shpesh pronarë kompanish e mediash që punojnë me dezinformim.

Ju pëlqen!

3. Të përçajë sa më shumë Kosovën dhe Shqipërinë, si dhe faktorin shqiptar kudo ndodhet, përmes përdorimit të mjeteve dhe joshjes kryesisht ekonomike e tregtare por jo vetëm.

4. Të ruajë vijën pro-ruse të Serbisë pa e prishur marrëdhënien e Serbisë me BE dhe NATO. Për këtë i nevojitet të dëshmohet para syve të botës se bashkëpunimi i Serbisë me fqinjët e saj nuk dëmtohet nga politikat pro-ruse që ajo ndjek.

Lexo po ashtu:  “Dua të shoh Shqipërinë të lumtur, ty dua të të shoh si jam unë dhe unë të bëhem si je ti”

5. Të mbahen sa më larg nga Kosova investimet nga vende dhe kompani perëndimore me rëndësi strategjike.

Si mund të dallohet personi i përgjegjshëm nga personi i papërgjegjshëm? Personi i papërgjegjshëm nuk dëshiron t’ia dijë për pasojat e veprimeve dhe fjalëve të tij!

----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!