Nga bananet tek kosi, ja 10 ushqime (por ka edhe më shumë) që janë të mira jo vetëm për trupin tonë, por edhe për mendjen.

Mëndje e shëndoshë në trup të shëndoshë: romakët e lashtë e kanë thënë tashmë këtë dhe për ca kohë shkenca ka treguar se është e vërtetë. Dieta e duhur, veçanërisht ajo mesdhetare, gjithashtu mund të ndihmojë vërtet mendjen tonë që të mendojë pozitivisht pikërisht pasi, përkundrazi, i ashtuquajturi ushqim i gatshëm (JUNK) duket se të kënaq për momentin, por në afat të gjatë mund të ndikojë negativisht në ekuilibrin tonë psikofizik. Ja cilat janë 10 ushqimet që, falë përbërjes së tyre, promovojnë një humor të mirë:

1 – BANANE. E pasur me vitamina B, kripëra minerale (veçanërisht kalium), probiotikë dhe triptofan, banania jep shumë energji dhe ndihmon në lehtësimin e stresit, duke nxitur një ndjenjë të përgjithshme të mirëqenies.

Ju pëlqen!

2 – ÇOKOLLATA E ZEZË. Përmban prebiotikë, antioksidantë dhe triptofan, çokollata e zezë stimulon lirimin e hormoneve të lidhura me emocionet (endorfina, feniletilamina, serotonin), duke kryer në mënyrë efektive një funksion anti-depresiv, siç thuhet nga një hulumtim i vitit 2019 nga University College London.

Lexo po ashtu:  Çfarë tregon dhimbja e kokës në mëngjes?

3 – THJERRËZAT. Përveç acidit folik dhe magnezit, thjerrëzat përmbajnë tirozinë (një aminoacid që stimulon dopaminat) dhe acid gama-aminobutyric (i cili zvogëlon ankthin), kjo është arsyeja pse, siç është vërtetuar nga një studim i botuar në 2017 në Journal of the Science of Food and Agriculture, krijon humor të mirë e pozitiv tek ne.

4 – BORONICA. E pasur me antioksidantë dhe vitamina, boronica ndihmon trurin të aktivizojë hormonet që frenojnë stresin. Jo vetëm kaq: siç thekson një hulumtim i botuar në Journal of Agricultural and Food Chemistry, këto fruta stimulojnë aftësitë njohëse, duke përmirësuar kujtesën.

5 – ARRA. Arrat sigurojnë mirëqenien tonë falë pranisë së neuroprotektorëve (vitamina E, folat, magnez, melatonin dhe omega 3) që përmirësojnë performancën intelektuale dhe, sipas një studimi të botuar në vitin 2012 në revistën britanike të të ushqyerit, zvogëlojnë tensionin emocional.

6 – PATATE E ËMBËL. Siç dëshmohet nga një studim i Qendrës së Shkencës në Interesin Publik (Shtetet e Bashkuara), patatja e ëmbël është një karbohidrate komplekse që garanton mirëqenie fizike dhe mendore duke nxitur një rritje të niveleve të dehidroepiandrosteronit dhe serotoninës, hormonet e humorit të mirë.

Lexo po ashtu:  Përse të gjithë po pinë leng selinoje? Përfitimet e pabesueshme të bimës mrekullibërëse

7 – DOMATET – Burimi i vitaminave, fosforit dhe kaliumit, domatja është gjithashtu shumë e pasur me likopen, një substancë që mbron trurin duke nxitur ndjenjat e mirëqenies, aq sa përbën një antidepresiv të vërtetë, siç tregohet nga hulumtimi i publikuar në 2013 në Gazetën e Çrregullimeve Afektive.

8 – SPINAQI. Siç nënvizohet nga një hulumtim i botuar në vitin 2018 në Journal of Clinical Medicine, spinaqi, i pasur me lëndë ushqyese, ka mbi të gjitha vitaminë C dhe magnez, substanca të çmuara për prodhimin e serotoninës dhe dopaminës, hormonet përgjegjëse për humorin e mirë.

9 – VEZË. Veza jashtëzakonisht ushqyese, përveçse të pasura me vitamina të grupit B, përmbajnë Omega 3, vitaminë D, zink dhe triptofan, substanca që garantojnë mirëqenien e organizmit duke nxitur mendime pozitive, siç dëshmohet nga një studim i Leiden Instituti për Trurin dhe Njohjen (Holandë).

10 – KOS. Kosi është i pasur me kalcium (i cili ndihmon funksionimin e sistemit nervor) dhe probiotikë (të cilët stimulojnë prodhimin e hormoneve “pozitive”): për këtë arsye, shpjegon një hulumtim që u shfaq në 2015 në Food Research International (i cili e rekomandon atë me vanilje ), marrja e tij përmirëson gjendjen shpirtërore.

Lexo po ashtu:  Sa afër jemi zbulimit të një vaksine apo ilaçi kundër coronavirusit?
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!