Nëse po programoni që të bëheni me fëmijë, është e rëndësishme që të njihet mosha më pjellore për mashkullin dhe për femrën. Ajo që duhet të dini është se mosha pjellore nuk është e vetmja periudhë kur femra mund të ngelë shtatzënë, pasi përparimi i shkencës i ka thjeshtëzuar gjërat.

E ashtuquajtura “ora biologjike” nuk ka të bëjë vetëm me femrat, të cilët në një moment nuk mund të ngelen më shtatzënë, por kjo orë vlen edhe për mashkullin.

Femrat kanë një periudhë pjellorie të limituar, e cila përgjithësisht nuk e kalon moshën 50-vjeçare, kur ndodh dhe menopauza dhe ku numri i vezëve bie drastikisht.

Ju pëlqen!

Kjo është edhe arsyeja kryesore se pse mosha më e këshilluar për të mbetur shtatzënë një femër është mes 20 dhe 30 vjeçe, pasi rënia e parë e pjellorisë nis në moshën 32-vjeçare dhe e dyta në moshën 37-vjeçare. Ndërsa në vitet që paraprijnë menopauzën, mundësia për të pasur një fëmijë janë thuajse zero.
/MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress 

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën me 1 Euro!