Për sa i përket shëndetit dhe të ushqyerit, hurmat konsiderohen si fruti më i shëndetshëm në planet.

Ky frut konsiderohet si një thesar i vërtetë i vitaminave, ato janë të shkëlqyera për të rriturit, por edhe për fëmijët, dhe për shkak të ndikimit të tyre në shëndet, ekspertët gjithashtu e rekomandojnë atë.

Hurmat rriten në shumë rajone tropikale të botës. Në varësi të shumëllojshmërisë, hurmat e freskëta janë mjaft të vogla, dhe ngjyrat variojnë nga e kuqja e ndezur në të verdhën e lehtë.

Ju pëlqen!

Përveç një sasie të konsiderueshme fibrash, ato përmbajnë edhe disa vitamina dhe minerale të rëndësishme. Ushqimet e pasura me fibra shpesh rekomandohen për shëndet të mirë të zorrëve dhe janë një zgjedhje perfekte gjatë agjërimit. Fibrat mund të jenë të dobishme edhe për kontrollimin e sheqerit në gjak.

Hurmat janë gjithashtu të pasura me antioksidantë që janë të rëndësishëm në luftimin e sëmundjeve. Krahasuar me lloje të ngjashme të frutave, të tilla si fiq dhe kumbulla të thata, hurmat përmbajnë sasinë më të lartë të antioksidantëve.

Lexo po ashtu:  Haxhiu pas vendimit paradoksal të Kushtetueses: Më e rëndësishme për ta është interesi individual i disa anëtarëve të KPK-së

Një arsye tjetër për konsumimin e këtij fruti të shëndetshëm është aftësia e tij për të përmirësuar shëndetin e trurit tonë dhe funksionet e tij.

Kërkimet laboratorike kanë zbuluar se hurmat janë të dobishme për uljen e shënjuesve inflamatorë që shkaktojnë sëmundjen e Alzheimerit, sipas Healthline.

Një studim mbi kafshët tregoi se minjtë që ushqeheshin me ushqim të përzier me hurma kishin ndjeshëm memorie dhe aftësi për të mësuar, krahasuar me ata që nuk i hanin ato.

Karakteristikat e mundshme të forcimit të trurit i janë atribuar përmbajtjes së tyre antioksiduese, e cila dihet se zvogëlon inflamacionin.

Hurmat janë një ëmbëlsues i shkëlqyeshëm natyral dhe një alternativë e shkëlqyeshme e shëndetshme për sheqerin. Ato janë një burim i fruktozës, një lloj sheqeri natyral që gjendet në fruta. Eshtë e rëndësishme të theksohet se edhe pse hurmat kanë shumë fibra dhe lëndë ushqyese, ato prapë janë mjaft të larta në kalori dhe duhet të konsumohen në mënyrë të moderuar.

Eshtë gjithashtu e rëndësishme të përmendet ndikimi i këtij fruti në shëndetin e kockave, për shkak të përmbajtjes së tij të pasur me minerale, përfshirë fosfor, kalium, kalcium dhe magnez, të cilat parandalojnë sëmundje të tilla si osteoporoza.

Lexo po ashtu:  Si u tentua te eleminohej Avni Rustemi me nje aksident te inskenuar

Studime të shumta pohojnë ndikimin e këtij fruti në uljen e niveleve të kolesterolit në gjak, përmirësimin e pamjes dhe ngushtësinë e lëkurës falë vitaminave C dhe D, dhe ato gjithashtu ndihmojnë në humbjen e peshës.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!