Njerëzit që përdorin e-cigare (elektronike) për të lënë duhanin vunë re se ato ishin më pak të dobishme se sa mjetet tradicionale për ndërprerjen e duhanit, zbuloi një studim i ri. Studimi analizoi të dhënat më të fundit 2017-2019 nga Studimi i Vlerësimit të Popullsisë së Duhanit dhe Shëndetit, i cili ndjek përdorimin e duhanit tek amerikanët me kalimin e kohës.

Një provë tre-mujore e rastësishme në Mbretërinë e Bashkuar, e publikuar në vitin 2019, zbuloi se e-cigaret, së bashku me ndërhyrjet në sjellje, ndihmuan duhanpirësit të linin duhanin. Në udhëzimin e botuar në fund të vitit 2021, Instituti Kombëtar i MB për Shëndetin dhe Përsosmërinë e Kujdesit vendosi të rekomandojë që duhanpirësit të përdorin e-cigare për t’i ndihmuar ata të lënë duhanin.

Megjithatë, studimet vëzhguese në Shtetet e Bashkuara që studiojnë pirjen e duhanit në mjedise të botës reale nuk kanë gjetur se kjo është e vërtetë. Një studim i vitit 2021 nga ekipi i tij zbuloi se njerëzit që lanë duhanin midis 2013 dhe 2016 duke kaluar në cigare elektronike ose produkte të tjera duhani kishin 8.5% më shumë gjasa për të rifilluar duhanin krahasuar me njerëzit që braktisnin të gjitha produktet e duhanit.

Ju pëlqen!

Përkrahësit e cigareve elektronike si një mjet për ndërprerjen e pirjes së duhanit thonë se versionet me më shumë nikotinë duhet të ndihmojnë duhanpirësit të lënë duhanin, sepse ata ishin në gjendje thithnin më pak duhan nga një cigare me avull sesa pirja e gjithë cigares tradicionale. Në vend të rritjes së përdorimit nga duhanpirësit, studimi zbuloi se përdorimi i e-cigareve si ndihmë për ndërprerjen e duhanit ra me 25% gjatë periudhës dyvjeçare.

Lexo po ashtu:  5 mënyra se si të dalloni që dikush po ju gënjen brenda pak sekondave

Ekspertët kanë zbuluar se e-cigaret mund të funksionojnë si një ilaç portativ për shumë adoleshentë. Të rinjtë e moshës 12 deri në 24 vjeç që përdornin cigare elektronike kishin tre herë më shumë gjasa të bëheshin duhanpirës të përditshëm të cigareve në të ardhmen, zbuloi një studim i vitit 2021.

Përveç një lidhjeje me duhanin e mëvonshëm, pirja e tyre nga adoleshentët është lidhur edhe me çështje psikologjike, dhimbje koke, dhimbje barku dhe varësi të konsiderueshme nga nikotina. Në vitin 2019, adoleshentët filluan të vdisnin nga dëmtimi i mushkërive që më vonë u lidh me kimikate në lëngjet e avullit, përfshirë vitaminën E acetat, sipas Shoqatës Amerikane të Mushkërive.

FDA tha se agjencia nuk komenton mbi studime specifike, por “i vlerëson ato si pjesë e trupit të provave për të çuar më tej kuptimin tonë për një çështje të veçantë dhe për të ndihmuar në misionin tonë për të mbrojtur shëndetin publik”. CNN

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!